LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Procesi i lustracionit të mos jetë kolektiv/ Alibeaj: Të gjykohen aktet e ish-Sigurimsave

21 Shkurt 2023, 12:33, Aktualitet CNA

Procesi i lustracionit të mos jetë kolektiv/ Alibeaj: Të gjykohen

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, është shprehur në Komisionin e Ligjeve se duhet të gjykohen aktet dhe veprat që kanë bërë ish-Sigurimsat dhe jo të futen të gjithë në një thes në procesin e lustracionit.

“Procesi i lustracionit të mos jetë kolektiv ku të gjithë futen në një thes se do të ishte përsëritje e proceseve gjyqësore politike që Sigurimi i Shtetit bënte në atë kohë dhe ne sot duhet ta dënojmë.

 Instrumenti që duhet të zgjedhim duhet të jetë i profilizuar. Në këtë projektligj kemi bërë këtë zgjedhje, s’do të mjaftonte thjesht të ishe i skanuar diku si bashkëpunëtor ose spiun i Sigurimit të Shtetit, duhet të vërtetohen aktet konkrete që ke bërë në atë detyrë. Kjo është një risi që duhet përshëndetur.

Nuk gjykojmë vetëm njeriun, por aktet, veprat, pasojat.

Kemi parashikuar një proces. Çdo i zgjedhur, deputet, ministër, anëtar i administratës, t’i nënshtrohen procesit pa bërë shqyrtim kolektiv dhe pa konkluduar se cfarë ka bërë kush”, tha Alibeaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga