LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

BE nuk bie dakord për një kurs të përbashkët për klimën

21 Shkurt 2023, 08:23, Aktualitet CNA
BE nuk bie dakord për një kurs të përbashkët për
Pamje nga takimi i ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të BE-së në Bruksel

"Ka ende pengesa, por ne do t'i shmangim ato," tha shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell pas takimit të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të BE-së, pa dhënë detaje.

Borrell tha se pret që një marrëveshje të arrihet brenda pak ditësh. Zyrtarë të lartë të BE-së thanë për agjencinë e lajmeve "Reuters" se shumica e draftit ishte miratuar.

BE nuk bie dakord për një kurs të përbashkët për
Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell

Megjithatë vazhdojnë të ekzistojnë mosmarrëveshje në lidhje me klasifikimin e hidrogjenit të prodhuar me ndihmën e energjisë atomike dhe të hidrogjenit të prodhuar përmes energjive të rinovueshme.

Mospërputhje për energjinë bërthamore

Franca mbështet prej kohësh energjinë bërthamore si rrugë për të prodhuar energji elektrike. Prandaj Parisi zyrtar dëshiron që hidrogjeni i prodhuar nga përdorimi i energjisë bërthamore të përfshihet në objektivat e BE-së.

BE nuk bie dakord për një kurs të përbashkët për
Franca mbështet te energjia bërthamore

Gjermania dhe disa vende të tjera janë kundër dhe këmbëngulin që i ashtuquajturi hidrogjen i gjelbër duhet të prodhohet me energji të rinovueshme./DW

Lajmet e fundit nga