LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Risi në “Maturën Shtetërore 2023”/ Kushi: Do të hartohen provime të veçanta për nxënësit me aftësi ndryshe

21 Shkurt 2023, 11:57, Aktualitet CNA

Risi në “Maturën Shtetërore 2023”/ Kushi: Do të

Gjatë mbledhjes së Komisionit për Edukimin dhe Informimin Publik, Ministria e Arsimit, Evis Kushi, ka dhënë disa detaje lidhur me zhvillimin e provimeve të maturës për vitin 2023.

Kushi dha një lajm të mirë për të gjithë personat që janë me aftësi ndryshe, pasi për ta do të hartohen teza të veçanta provimi.

Ministria thekson se kjo do të bëhet për shkak se nxënësit me aftësi të veçanta dhe prindërit e tyre hasnin vështirësi.

 “Hartimi i provimeve të veçanta për nxënësit me aftësi ndryshe. Ata u nënshtroheshin testeve të njëjta, kjo e vështirësonte shumë. Testet e veçanta do ta bëjnë më të lehtë për ta dhe për prindërit e tyre”, u shpreh Kushi./CNA.al

Lajmet e fundit nga