LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhjet vendore/ Alibeaj ankohet për fonde, Felaj “i tregon derën”

14 Shkurt 2023, 12:01, Aktualitet CNA
Zgjedhjet vendore/ Alibeaj ankohet për fonde, Felaj “i tregon
Enkelejd Alibeaj

Enkelejd Alibeaj është ankuar për fonde në mbledhjen e Komisionit të Ligjeve, ku po diskutohet për fondet shtesë të zgjedhjeve vendore të 14 majit.

Alibeaj kërkoi që fondet të ndahen në frymën e nenit 180, që parashikohet të alokohet sipas rezultatit të zgjedhjeve 2018.

Ai kërkoi të llogariten zgjedhjet e vitit 2015-2017, por socialistët e kundërshtuan këtë kërkesë të tij.

Pjesë nga debati:

Alibeaj: Kodi e saktëson, duhet një fond për partitë që do kenë dëshirë të marrin pjesë në zgjedhje. Pasi të miratohet ky fond, do të shpërndahet për partitë që do të regjistrohen, midis cilat partive?  Dhe Si? Ju do të merrni për bazë zgjedhjet e 2019 në fjalimin tuaj, apo për bazë nenin 180 të kodit zgjedhor, që e ka korrigjuar atë deformim të zgjedhjeve të 2019 dhe e ka spostuar për 2015-2017, neni 180.

Ylli Merkaj, sekretar i KQZ: Fondin e cakton kuvendi, nuk bëhet parashikim pa fondin. Në 2019 pati një dyfishim nga 65 mln lekë të reja është bërë 131 mln lekë. E di kuvendi nëse mjafton apo jo?  Më pas është komisioneri që vendos nëse se si shpërndahet dhe nëse ka pakënaqësi bëhet ankimim…

Ermonela Felaj: Nuk është ky vendi ku caktohet. Në KQZ keni përfaqësuesit tuaj politikë, ku mund të ngrini shqetësimet tuaja për mënyrat se si do shpërndahet fondi, për metodën që do zgjedhë KQZ./ CNA.al

Lajmet e fundit nga