LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Më shqetëson afera e inceneratorëve”/ Bushati: Përgjegjësia penale është individuale

13 Shkurt 2023, 22:57, Aktualitet CNA
Më shqetëson afera e inceneratorëve”/ Bushati:
Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka shprehur shqetësim për aferën e inceneratorëve.

Bushati tha se për këtë çështje ka folur edhe më parë, ndërsa deklaroi se përgjegjësia penale për aferën duhet të jetë individuale dhe jo kolektive.

“Natyrisht që më shqetëson, unë kam folur për këtë çështje që para dy vitesh. Kam folur gjatë turit që kam bërë së bashku me Edi Ramën në 6 qytete në Shqipëri. Kam thënë që jam kundër politikës inkiuzicionale, pra jam kundër që dikush të vendosë që duhet të shkojë ky apo ai në burg. Politikës i intereson që ai që quhet buxheti i shtetit të përdoret me nikoqirllëk dhe në mënyrën e duhur. Çfarë ndodhi me procesin e inceneratorëve? Hetimi Parlamentar që u zhvillua, na bëri më të mirë apo jo? Nxorrëm disa mësime apo jo? Kishte cedime apo jo? Në fund shkohet te përgjegjësia penale që është individuale dhe jo kolektive.

KLSH është një nga instancat që ka të bëjë me auditimin e institucioneve shqiptare. Vlera e auditimit të KLSH-së është në funksion të së ardhmes. Unë nuk e kam informacionin që të them se nga auditimet që janë bërë të dijë sesi është gjendja sot. Përgjithësisht çdo ministër shkon në kabinet me dosjen e tij, pra nëse unë kisha një çështje për të miratuar, kujdesesha vetëm për të”, theksoi ai./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga