LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish-Kryeprokurori Adriatik Llalla fiton azil politik në Itali

13 Shkurt 2023, 21:25, Aktualitet CNA
Ish-Kryeprokurori Adriatik Llalla fiton azil politik në Itali
Ish-Kryeprokurori Adriatik Llalla

Ish-Kryeprokurori Adriatik Llalla ka fituar azil politik në Itali.

Sipas gazetarit Arsen Rusta, Gjykata Italiane ka refuzuar kërkesën e shtetit shqiptar për të ekstraduar Llallën dhe i ka dhënë sot atij statusin e Azilantit Politik.

Kështu ish-Kryeprokurori është marrë në mbrojtje nga shtetit fqinj, i cili i ka komunikuar vendimin në rrugë diplomatike zyrës së ekstradimit.

Kujtojmë se, Gjykata e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, ka dënuar me dy vite burg ish-Kryeprokurorin Adriatik Llalla, nën akuzat e fshehjes së pasurisë, shpërdorimit të detyrës dhe pastrimit të parave.

Gjithashtu ai është dënuar gjithashtu me 5 vite përjashtim nga postet publike.

Prej shkurtit të 2018-ës, Llalla është shpallur “non-grata” nga DASH, duke iu ndaluar kështu hyrja në SHBA./ B.A. - CNA.al

 

Lajmet e fundit nga