LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A do të kërkojë azil Adriatik Llalla?/ Ja si përgjigjet avokati i tij

22 Shtator 2021, 20:37, Aktualitet CNA
A do të kërkojë azil Adriatik Llalla?/ Ja si përgjigjet

Avokati Sokol Hazizaj ka deklaruar se rekursin për vendimin e Gjykatës së Posaçme për ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla mund ta bëjë pas 45 ditësh dhe këtë e cilëson si ?padrejtësi?.

?Çështja e mbrojtjes ligjore të Adriatik Llallës vjen për pasojë e dy momenteve proceduriale, e para prokura dhe më pas vetëdeklarimi pranë shkallës së parë nga unë në cilësinë e mbrojtësit ligjor. Për mua detyrat lidhen me ushtrimin e ankimit të rekursit në Gjykatën e Lartë që ka afat 45 ditë. 

Gjykata e Apelit, sot në mënyrë të padrejtë, joligjore, duhet të sillte vendimin të arsyetuar. Unë duhet të pres më shumë se 45 ditë pas njohjes me vendimit për të bërë rekursin, kjo është padrejtësi? ka thënë Hazizaj në ?Open?.

Ndërsa kur u pyet nëse Llalla do të kërkojë azil, Hazizaj tha se çështja është trajtuar politikisht dhe nëse do të ketë ndërhyrje nga politika pas gjykimit, atëherë mund të kërkojë azil.  Megjithatë nuk ka ende një informacion për këtë çështje.

“Pse duhet ta dijë kërkesën për azil, apo jo kur nuk është pjesë e tagrit mbi të cilin nuk ka ngritur prokurën e posaçme. Nëse kjo çështje trajtohet politikisht, atëherë mund ta shtyjë në vijë marrje. Ky proces gjykimi ka edhe ndërhyrje politike, por dhe nëse do të ketë sërish pas gjykimit, mund të kërkojë azil, por nuk kam informacion për këtë gjë. 

Nëse vazhdon kjo lloj dileme kur politika dhe vendos nëpërmjet vendimeve të ashtuquajtura gjyqësore, njerëzit gjejnë zgjidhje por nuk them që do ta bëjë këtë gjë? ka thënë avokati i Llallës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga