LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

U shkatërrua nga tërmeti/ Përurohet shkolla e re “Murat Toptani” në Selitë

22 Shtator 2021, 16:54, Aktualitet CNA
U shkatërrua nga tërmeti/ Përurohet shkolla e re “Murat

Shkolla ?Murat Toptani? është një nga shkollat e rindërtuara pas shkatërrimit të tërmetit të 26 nëntorit, e cila do të hapë dyert në këtë vit të ri asimor.

Kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, së bashku me ministren e Arsimit, Evis Kushi uruan 360 nxënësit e kësaj shkolle për një vit të mbarë në rrugën e dijes.

Veliaj tha se tashmë nuk ka asnjë arsye për dyndjen e fëmijëve në të njëjtat shkolla dhe as për mësim me dy turne.

?Zakonisht vektori ka qenë për të shkuar drejt qendrës. Sot që kemi shkollën ?Murat Toptani?, që është 3 herë më e madhe nuk ka pse fëmijët të humbasin orë të tëra në trafik, në një kohë që mund ta shfrytëzojnë për t?u bërë basketbollistë të mirë, të mësojnë piano, apo kitarë,? tha ai.

Ndërsa ministrja Kushi u shpreh se komuniteti ka nevojë për shumë shërbime, por shkolla është gjithmonë e para.

Ministrja gjithashtu shtoi gjithashtu se të gjitha shkollat e reja që po ndërtohen me programin e madh të rindërtimit kanë standardet më bashkëkohore, me hapësira më të mëdha, më komode, laboratorë, palestra e biblioteka.

?Ata meritojnë që t?i edukojmë sa më mirë, që nesër të bëhen profesionistë të aftë dhe qytetarë të denjë. Por, për një arsimim cilësor nuk mjafton vetëm infrastruktura cilësore, duhet që edhe mësuesit të jenë profesionistë të mirë dhe të përkushtuar, ashtu siç duhen edhe tekste shkollore cilësore dhe programe të përshtatura me zhvillimet e kohës?, tha Kushi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga