LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tërmeti me epiqendër në Klos/ Flet sizmiologu Ormëni: Zonë e njohur për lëkundje të magnitudës së vogël

21 Shtator 2021, 15:09, Aktualitet CNA

Pasditen e sotme, Tirana u godit nga një magnitudë 3.9, me epiqendër në Jug të Klosit.

Sizmiologu Rrapo Ormëni, tha se kjo zonë është e njohur për lëkundje të kësaj magnitudë që nuk shkaktojnë dëme.

I ftuar në News 24, Ormëni është shprehur se nuk ka asnjë lidhje me tërmetin e dy viteve më parë.

?Zona që ka rënë tërmeti është njohur për tërmete të kësaj magnitude. Në tërësi në këtë zonë bien tërmete të vegjël që nuk shkaktojnë dëme. Tërmete të kësaj magnitude bien në këtë zonë. Nuk ka lidhje me tërmetin e dy viteve më parë epiqendra e të cilit ishte në Durrës. Nuk kanë lidhje pavarësisht koeçidencës në datë dhe orë. Në Klos bien vetëm tërmete të këtij niveli magnitude. Nuk ka riaktivizim të aktivitetit sizmik në këtë zone?, ka thënë sizmiologu./ CNA.al

Lajmet e fundit nga