LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çështja Llalla/ Klodiana Lala zbulon pasuritë e sekuestruara të ish-kryeprokurorit

22 Shtator 2021, 20:48, Aktualitet CNA
Çështja Llalla/ Klodiana Lala zbulon pasuritë e sekuestruara

Ish-kryeprokurori Adriatik Llalla u dënua sot me vendim të formës së prerë me 2 vite burg dhe 5 vite përjashtim nga funksionet publike nga Apeli i Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit.

Njëkohësisht gjykata ka vendosur të sekuestro mbi disa prona të Llallës, të cilësuara si pasuri të pajustifikuara.

Gazetarja Klodiana Lala ka deklaruar në studion e emisionit ?Opinion?, se ndër pasuritë e pajustifikuara të ish-kryeprokurorit janë renditur: Një shtesë kati e padeklaruar në banesë, 22.300 metër katror tokë në zonën midis Pallatit të Brigadave dhe Teg dhe një apartament në zonën e Durrësit.

Ndër akuzat e ngritura ndaj ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla janë parë të pajustifikueshme edhe shpenzimet që ai ka kryer në një spital në SHBA, ku bashkëshortja e tij ka sjellë në jetë fëmijën e tretë.

Gazetarja Klodiana Lala deklaroi në seancat e shkuara ku ka qenë i pranishëm, vetë Llalla kishte kërkuar që të thirrej si dëshmitar një biznesmen amerikan, për të cilin pretendoi se ka paguar shpenzimet cash në këtë spital.

 ?22.300 metër katror që janë blerë nga zoti Llalla në periferi, një zonë që mund të konsiderohet e ardhmja në ndërtimin e vilave. Sipas SPAK rezulton që i ka blerë me një çmim të ulët i ka rivlerësuar dhe I ka shitur me një çmim 6 herë më shumë nga sa i kishte blerë?, tha Lala./ CNA.al

Lajmet e fundit nga