LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga arratia Llalla tenton të sfidojë drejtësinë/ Gjykata e Posaçme i tregon vendin

10 Nëntor 2021, 10:14, Aktualitet CNA
Nga arratia Llalla tenton të sfidojë drejtësinë/ Gjykata e

Gjykata e Apelit rrëzon kërkesën e ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla, i cili kishte kërkuar pezullimin e vendimit për dënimin e tij.

Kujtojmë se GJKKO vendosi dënimin me 2 vite burg për ish-Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla, nën akuzat e fshehjes së pasurisë, shpërdorimit të detyrës dhe pastrimit të parave.

Ish-Kryeprokurori është dënuar gjithashtu me 5 vite përjashtim nga postet publike si dhe i janë konfiskuar disa pasuri.

Ndërkohë nga 8 tetori, Llalla u shpall nga SPAK zyrtarisht në kërkim ndërkombëtar, pasi Policia e Tiranës nuk e gjeti atë brenda vendit, për ekzekutimin e vendimit të Gjykatës.

Më 22 shator ditën kur u dha dënimi, policia shkoi në shtëpinë  Adriatik Llallës për ta arrestuar, por ai nuk ndodhej aty dhe se familjarët thanë se “nuk e dinin se ku ndodhej”. Llalla është larguar nga Shqipëria më 7 shtator nga Rinasi drejt Romës. Ndërkohë që vendndodhja e tij nuk bëhet ende e ditur./CNA.al

Lajmet e fundit nga