LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

50 euro për një certifikatë vaksinimi false/ Shkarkohet nga detyra mjekja në Lushnje

10 Nëntor 2021, 08:32, Aktualitet CNA

Ministria e Shëndetësisë ka shkarkuar nga detyra mjeken Elona Naço në qendrën shëndetësore në Gradisht të Lushnjes e cila një ditë më parë u denoncua në media se lëshonte certifikata vaksinimi kundrejt pagesës( 50 euro) , pa e kryer vaksinimin e qytetarëve. Gjithashtu do të merren masa që mjekes në fjalë t?i hiqet edhe licenca e ushtrimit të profesionit.

?Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dënon me forcë ngjarjen e rëndë te?  denoncuar nga emisioni ?Fiks Fare?,  te? lëshimit te? certifikatës së vaksinimit kundrejt pagesës, pa kryer vaksinimin e qytetarit,  nga mjekja e qendrës shëndetësore te? fshatit Gradisht te? Lushnjes.

Sa më sipër, Ministria e Shëndetësisë ka marrë masën e menjëhershme te? shkarkimit nga detyra te? mjekes me inicialet E. N. Duke e konsideruar këtë akt, një veprim kriminal, shkelje te? rëndë në dëm te? shëndetit te? qytetarëve dhe shëndetit publik te? popullatës në situatën e pandemisë, Ministria e Shëndetësisë do t?i kërkojë Urdhrit te? Mjekut, heqjen e licensës së ushtrimit te? profesionit për mjeken në fjalë?, thuhet në njoftim.

Nga ana tjetër janë marrë masat edhe për lirimin nga detyra të drejtorit të qendrës shëndetësore në Gradisht me iniciale A.GJ. ?Ministria e Shëndetësisë ka marrë edhe masën e lirimit nga detyra te? drejtorit te? qendrës shëndetësore Gradisht, me inicialet A.Gj. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale falënderon emisionin  investigativ ?Fiks Fare? për denoncimin publik të këtij rasti korrupsioni dhe abuzimi me detyrën dhe shëndetin e qytetarëve, ndërkohë që inkurajon qytetarët të bashkëpunojnë me autoritetet për denoncimin e rasteve të abuzimit apo korrupsionit nga cilido punonjës në institucionet shëndetësore?, thuhet në njoftim.

Lajmet e fundit nga