LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Cilët fëmijë duhet të vaksinohen kundër COVID?/ Manastirliu sqaron qytetarët

10 Nëntor 2021, 10:08, Aktualitet CNA
Cilët fëmijë duhet të vaksinohen kundër COVID?/

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka shpërndarë informacion në lidhje me vaksinimin e fëmijëve, kategoritë dhe vaksinat që duhet të marrin.

Në një postim në rrjetet sociale, Manastirliu shkruan se ?Me këtë informacion të dobishëm për kategoritë e fëmijëve që duhet të vaksinohen ndaj Covid-19, ju ftoj të kontaktoni mjekun tuaj të familjes.  Ekipet tona mjekësore janë në shërbim çdo ditë të javës në qendrat shëndetësore dhe pikat e vaksinimit të përqendruar.

Rekomandohet vaksinim i fëmijëve 12-15 vjeç me sëmundje kronike dhe të gjithë grupmoshës 16-18-vjeç në çdo qendër shëndetësore apo pikë vaksinimi.

Vaksina merret përkundër një karte identiteti, ndërsa fëmijët duhet të jenë të shoqëruar me prindin apo kujdestarin e tyre. Për kategorinë deri në 18 vjeç aplikohet vaksina Pfizer./CNA.al

Lajmet e fundit nga