LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

51 fakte dhe dokumente për aferën e inceneratorëve

20 Janar 2022, 10:50, Denoncim CNA

Koncesioni i inceneratorëve është një ndër më të akuzuarit në Shqipëri. Një koncesion, i quajtur edhe si afera e shekullit.

Afera e inceneratorëve ka nisur në vitin 2014. Pra, pas ardhjes së Rilindjes në pushtet.

Zëri i Amerikës, Birn, CNA.al, kanë denoncuar nëpërmjet dokumenteve faktet e kësaj afere, pas së cilës dalin të njëjtët emra.

Bëhet fjalë një seri kompanish në ortakëri me njëra-tjetrën, deri edhe kompani të rregjistruara në parajsa fiskale.

Në një sërë shkrimesh investigative, prej gati dy vitesh, CNA.al ka denoncuar me dokumente zyrtare dhe ekskluzive koncesionet e inceneratorëve, një histori që fillon në Elbasan me 22 milionë euroshkon në Fier me 28 milionë euro, për të ardhur më pas në Tiranë, me një kontratë fillestare prej 128 milionë euro.

Bëhet fjalë, për disa qindra milion euro, ku ndërlidhen të njëjtët emra, të njëjtët personazhe, por me emra kompanish të ndryshme, të cilat fillojnë në Tiranë, përfundojnë në Maltë dhe në Hollandë.

Janë mbi 50 shkrime, nëpërmjet të cilave ne kemi zbardhur këtë aferë, emrat e përfshirë, deri edhe ortakëritë me mediat.

Por, ?tentakuklat? e inceneratorëve nuk përfundojnë këtu.

CNA.al ka treguar nëpërmjet dokumenteve sesi inceneratorët kanë blerë edhe mediat. Media, gazetarë, deri edhe portale periferike janë paguar qindra mijëra euro nga inceneratorët. Pagesa këto, që dikush tenton t?i justifikojë si ?reklama?.(Lexo këtu)

Por, çfarë reklamon një landfill? Pse duhet të paguajë mijëra euro reklama një kompani monopol?

Janë lekët e taksave të shqiptarëve të varfër që i marrin inceneratorët, e më pas paguhen media dhe zyrtarë.

Lefter Koka, ish-ministër i Mjedisit në qeverinë ?Rama 1?, është arrestuar disa ditë më parë, pas një hetimi të SPAK, në lidhje me inceneratorin e Elbasanit.

Por, SPAK ka hetuar vetëm inceneratorin e Elbasanit, dhe zinxhirin e kompanive që lidhen me Lefter Kokën.

Kanë qarkulluar miliona euro dhe SPAK nuk mund të mbyllë hetimet vetëm në xhepat e një ish-ministri. Duhet të hetojë për të parë deri ku kanë shkuar tentakulat e inceneratorëve.

Kompanitë janë me dokumente. Pagesat janë bërë në banka. Duhet gjetur burimi dhe përfundimi i tyre, pra, ku kanë shkuar.

SPAK është përballë provës dhe e vërteta nuk mjafton vetëm me Lefter Kokën.

Më poshtë janë dhjetëra shkrime, nëpërmjet të cilave CNA.al ka denoncuar atë që mund të quhet afera e shekullit. /CNA.al 

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

Koncesioni 128 milion euro/ Plas skandali në Shqipëri, kompania ndryshon emër në Hollandë

Koncesioni 128 milionë euro/ Zbulohen kompanitë në Hollandë me drejtorë Rusë

Skandali/ Zbulohet skema e plotë, si pronarët e inceneratorëve paguan aksionerët e Top Channel

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Zbulohen fijet/ Si u përdor Top Channel për të mbrojtur aferën 330 mln euro të plehrave

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë ?Lori Kafe?

Thellohet skandali/ Kompania e konçesionit 128 milionë euro asnjë eksperiencë, filloi në Shqipëri

Skema korruptive e inceneratorëve/ Zyrtarët e përfshirë dhe ortakëritë me Ben Blushin dhe Vjollca Hoxhën

Skema korruptive e inceneratorëve në Shqipëri/ Kompania koncesionare pranon skandalin

?Buzëkuqi? i krimit të Ramës me inceneratorin e Tiranës/ Si do mbulohet hajdutëria dhjetëra milionë euro

Inceneratori i Elbasanit/ Përplasje të forta për kalimin në pronësi të bashkisë

Inceneratorët, histori krimi dhe korrupsioni/ Rama, një mal me para, për një mal me plehra

Edi Rama, si inceneratori i prishur i Mirel Mërtirit

Inceneratoret marrin 47 mln euro financime nga buxheti, 14 mln shkojnë për Tiranën

Kush është Mirel Mërtiri, njeriu i inceneratorëve, ortaku i Ben Blushit, i dënuar nga gjykatat

Skema korruptive e inceneratorëve në Shqipëri/ Kompania koncesionare pranon skandalin

Skema korruptive e inceneratorëve në Shqipëri/ Kompania koncesionare pranon skandalin

Politika pas plehrave/ Kush është biznesmeni në hije i monopolit të inceneratorëve

Afera e inceneratorëve/ SPAK vë nën hetim zyrtarë e përfitues të koncesioneve

Inceneratorët, histori krimi dhe korrupsioni/ Rama, një mal me para, për një mal me plehra

Gerti Bogdani, garancia e Lulzim Bashës tek koncesioni i inceneratorëve

Pse Basha nuk çon në SPAK dosjen e inceneratorëve?!

Lidhja kriminale e Lulzim Bashës dhe Ben Blushit me inceneratorët

Si nisi koncesioni i inceneratorëve, emrat e përfshirë dhe blerja e mediave/ Fundo zbërthen aferën korruptive  

Inceneratorët blenë mediat/ Miliona euro për televizione, portale dhe gazetarë

Tre kompanitë e Endrit Habilajt që morën qindra-mijëra euro nga inceneratorët

Dokumentet ekskluzive/ Kompanitë e inceneratorëve, qindra milionë lekë për Carlo Bollinon

Miliona për ?mercenarët mediatikë?/ Zbardhen pagesat e inceneratorëve për Baton Haxhiun

Inceneratorët, miliona për familjarët e Irfan Hysenbelliut/ Zbulohen të tjera dokumente

Afera e shekullit/ 300 mijë euro në vit për Irfan Hysenbelliun dhe familjarët e tij

Ekskluzive/ Inceneratorët 1.3 milionë dollarë pagesa për kompaninë në pronësi të gruas së Ben Blushit?!

Megaskandali/ Tentakulat e inceneratorëve 30 milionë euro nga ujësjellësat

Klodian Zoto në kërkim/ Tentakulat e inceneratorëve nuk ndalen, marrin të tjera miliona nga shqiptarët

Ujësjellësi i Tiranës 1 miliardë lekë për Klodian Zoton/ Zgjerohen ?tentakulat? e njeriut të inceneratorëve

Ekskluzive/ Dalin hapur, Ben Blushi, Vjollca Hoxha dhe pronarët e inceneratorëve themelojnë kompani në Tiranë

Kur do flasë Ben Blushi dhe Vjollca e Top Channel për ortakërinë me inceneratorët

Denoncimet e CNA.al/ SPAK merr në hetim ortakët e Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës

Në shtëpinë tonë, apo në shtëpinë e inceneratorëve?!

Inceneratorët, histori krimi dhe korrupsioni/ Si Rama kërkon të shpëtojë nga afera e shekullit

Ortakëria me pronarët e inceneratorëve/ Shtrëngohet ?laku? për Ben Blushin?

REDAKSIONALE/ Inceneratorët, Top Channel, Ben Blushi dhe milionat që akuzojnë

Në shtëpinë tonë, apo në shtëpinë e inceneratorëve?!

Mbi 3 miliardë lekë hidhen në lumë/ Zbulohet tjetër skandal i Klodian Zotos 

Denoncimet e CNA.al / Afera e inceneratorëve dhe heshtja e mediave

Ben Blushi emëroi djalin e xhaxhait drejtor, pasi kompanitë e inceneratorëve blenë Lori Kafe

Kur do flasë Irfani për qindra mijëra euro, paguar nga inceneratorët ?!

Lajmet e fundit nga