LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skema korruptive e inceneratorëve/ Zyrtarët e përfshirë dhe ortakëritë me Ben Blushin dhe Vjollca Hoxhën

1 Janar 2022, 09:40, Denoncim CNA

Koncesioni i inceneratorëve në Shqipëri, është një ndër më të akuzuarit në Shqipëri. Një koncesion, i quajtur edhe si afera e shekullit.

CNA.al prej më shumë se një viti ka denoncuar, në një sërë shkrimesh investigative, koncesionet e inceneratorëve, një histori që fillon në Elbasan me 22 milionë euroshkon në Fier me 28 milionë euro, për të ardhur më pas në Tiranë, me një kontratë fillestare prej 128 milionë euro.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,Bëhet fjalë, për disa qindra milion euro, ku ndërlidhen të njëjtët emra, të njëjtët personazhe, por me emra kompanish të ndryshme, të cilat fillojnë në Tiranë, përfundojnë në Maltë dhe në Hollandë.

Personazhe me emra të ndryshuar, dhe me të kaluar të dyshimtë. Të akuzuar si pjesë e grupeve kriminale, por në kompanitë e lidhura me njëra-tjetrën, nuk mungojnë edhe ish-menaxher lokalesh, juristë, persona pa asnjë aktivitet biznesi që në një moment të caktuar ?shpërthejnë? dhe marrin koncesione qindra million euro, përfshirë televizione, politikanë dhe biznesmenë.(Lexo ketu)

Mediat, përfshirë dhe CNA.al kanë denoncuar nëpërmjet dokumenteve, atë që tashmë mund të quhet ndoshta afera më e madhe e 30 viteve të fundit.

Tashmë kjo temë është rikthyer në qendër të debateve, edhe pas arrestimit të ish-ministrit të Mjedisit, Lefter Koka.

Një mal me para, për një mal me plehra

Koncesioni i inceneratorëve në Shqipëri është një histori krimi dhe korrupsioni, të cilën kryeministri Edi Rama ka tentuar ta justifikojë me pastrimin e një mali me mbetje.cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Rama kërkon të justifikohet, vijon të mbrojë aferën e inceneratorëve, por nuk iu thotë shqiptarëve, se kjo faturë është të paktën 178 milionë euro deri në këto momente.

Pra, me tre kontratat e firmosura në Tiranë, Elbasan dhe Fier. Dhe nuk ka incenerator në funksion në asnjë nga të tre landfillet, apo zonat për ndërtimin e tyre.

I vetmi incenerator ekzistues është ai i Elbasanit.

Në Tiranë, nga ana tjetër, në kodrat e Sharrës, vendoset poshtë një qese e një teknologjie të caktuar, hidhen plehrat, hidhet dhe sipër dhe plehërat mbulohen.

As në Tiranë nuk ekziston inceneratori. As në Fier nuk ka incenerator funksional. Janë me dhjetëra e dhjetëra milionë euro të paguara nga taksat e shqiptarëve.

Për të mos folur për Fierin, qytetarët e të cilëve u helmuan nga tymi i djegies së mbetjeve, ndërkohë që paguhen miliona euro, për një incenerator që mesa duket nuk funksionon.

Ortakëria në media

CNA.al ka treguar sesi pronarët e koncesionit të Inceneratorëve, kanë themeluar një kompani në Bullgari, e quajtur EM Capital Group, ku ortakë janë Mirel Mërtiri me 33% të aksioneve, Klodian Zoto me 34% të aksioneve dhe Eva Blushi, bashkëshortja e ish-drejtorit të Top Channel Ben Blushi, me 33% të aksioneve.

Më pas është kjo kompani, e cila vjen në shqipëri, dhe për 2.2 milionë dollarë blen 51% të aksioneve të Valtelina Kafe, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe,dhe qe ?rastësisht? ka të njëjtët pronarë me Top Channel.

Nga ana tjetër CNA.al zbuloi një tjetër kompani, ku bashkëaksionerë janë Vjollca Hoxha, aksionerja e Top Channel. Ben Blushi, ish-drejtori i këtij televizioni si dhe Stela Gugallja, pronarja e inceneratorit të Elbasanit, tashmë e shpallur në kërkim.

CNA.al dhe mediat e tjera kanë publikuar me dhjetëra e dhjetëra dokumente në lidhje me këtë aferë, dhe SPAK nuk mund të mjaftohet thjeshtë me inceneratorin e Elbasanit. SPAK nuk mund të ndalojë, me arrestimin e Lefter Kokës.

Historia e koncesionit të inceneratorëve, duhet hetuar fillim e mbarim. Dhe kushdo që është i përfshirë në këtë aferë, duhet të hetohet deri në fund dhe të përballet me drejtësinë./CNA.al

Kur do të hetojë SPAK, kompanitë e Vjollca Hoxhës dhe Ben Blushit, në ortakëri me inceneratorët?!

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Rama mbron aferën e shekullit/ Justifikon një mal me para, për një mal me plehra

REDAKSIONALE/ Inceneratorët, Top Channel, Ben Blushi dhe milionat që akuzojnë

Lajmet e fundit nga