Connect with Us

Ujësjellësi i Tiranës 1 miliardë lekë për Klodian Zoton/ Zgjerohen “tentakulat” e njeriut të inceneratorëve

Aktualitet

Ujësjellësi i Tiranës 1 miliardë lekë për Klodian Zoton/ Zgjerohen “tentakulat” e njeriut të inceneratorëve

Publikuar

-

cna lajme aktualitet

Tenderat e dyshimtë janë shtrirë thuajse në të gjitha institucionet. Ata kanë prekur edhe Ujësjellësin e Tiranës.

CNA.al ka treguar me fakte se ITS (Integreted Technology Services), kompania e Klodian Zotos, qëndron pas koncesionit të inceneratorëve.

Kompania kryesore e piramidës së koncesioneve për inceneratorët, Integreted Technology Services, ITS, në faqen e saj zyrtare tregon qartë atë që ka raportuar CNA.al dhe mediat e tjera. Pra, se pas konçesionit të inceneratorëve në Shqipëri, qëndron një person.

Por, kur flasim për Mirel Mërtirin, Klodian Zoton dhe Stela Gugallen, nuk po flasim vetëm tek 22 milion eurot e inceneratorit të Elbasanit, për 28 milion eurot e inceneratorit të Fierit, apo për 128 milion eurot e inceneratorit të Tiranës.

Por, Klodian Zoto, pasi ka gjetur hapësirë tek inceneratorët, i ka shtrirë tentakulat edhe tek Ujësjellësi i Tiranës, sigurisht me bekimin e institucionit shtetëror.

Një tender prej afro 1 miliard lëkesh i është dhënë kompanisë “Integrated Technology Services – Energy 2 SRL”.

Në faqen zyrtare të kësaj kompanie thuhet se përgjatë periudhës 2019-2020, ka marrë tender për matësa elektronike, me vlerë 757,830.34 euro.

Paratë që kanë paguar shtesë qytetarët e kryeqytetit tek Ujësjellësi i Tiranës, në vend që të sillnin 24 orë ujë nëpër rubinetet e tyre, po shkojnë në xhepat e Klodian Zotos.

Si përfundoi Ujësjellësi i Tiranës në “duart” e Klodian Zotos

Tenderi “Përmirësimi i matjeve të enteve private që përdorin ujin si lëndë të parë”, është shpallur me datë 31-05-2019 me fond limit 99 902 997,00 lekë.

Në garë për këtë tender kanë marrë pjesë katër kompani. AGI KONS. INTEGRATED TECHNOLOGY, ERMI – PUMP dhe METEO.

Tre kompanitë janë skualifikuar nga gara me pretendimin se kanë pasur dokumentacion të mangët dhe fitues është shpallur kompania e Klodian Zotos.

Tenderi me fond limit rreth 1 miliardë lekë të vjetra iu dha kompanisë së Klodian Zotos me datë 17-07-2019, që për një vit të verifikojë dhe ndryshojë matësat (sahatët) e bizneseve që përdorin ujin.

Ujësjellësi hesht pasi bëhet palë në skandal

CNA.al i është drejtuar Ndërmarrjes së Ujësjellës-Kanalimeve në Tiranë, për të pasur më tepër informacion në lidhje me këtë tender.

LEXO EDHE:  Ekzekutimi në mes të Tiranës/ Artan Hoxha tregon mesazhin e fortë të atentatit

CNA.al ndër të tjera ka kërkuar të dijë detaje të tilla si, sa është numri fillestar i matesave, sa është në total dhe nëse janë  vendosur matësa me sistem elektronik.

Por, drejtuesi i Ujësjellësit, ish kreu, i organizatës “Mjaft”, Elton Kacidhja ka refuzuar të japë informacionin e kërkuar.

CNA.al i është drejtuar me një kërkesë të dytë, kreut të Ujësjellësit, Elton Kacidhja, i cili duke heshtur dhe duke iu shmangur përgjigjeve ngre dyshime se po tenton të fshehë skandalin që e ka zanafillën më herët se ai të merrte detyrën.

Investigimi nga CNA.al

CNA.al ka kryer më herët një investigim të zgjeruar në lidhje me futjen e Klodian Zotos, tek ujësjellësat nëpërmjet instalimit të një sistemi elektronik të matësave.

Nuk fillon historia tani vonë, por ajo ka filluar më shpejt. Kjo histori ka filluar me Ujësjellësin e Korçës. Janë kontrata të lidhura, për “Për Financimin dhe Instalimin e një sistemi elektronik për matësit e ujit”.

Klodian Zoto dhe kompania e tij, ITS, së pari ka shkuar në Korçë, ku kanë instaluar matësa, me vlerë gati 6 milionë dollarë.

Gjithçka ka ndodhur në vitin 2014, sipas një auditimi nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, i cili ka zbuluar se ka pasur procedura të parregullta për financimin dhe instalimin e matësave.

Në Elbasan gjithashtu, sërish me një projekt pilot.

Miliona euro për matësa të cilët quhen inteligjentë, vlera e të cilëve është 6-fish më e lartë se ajo e tregut dhe në fakt nuk kryejnë asnjë funksion, në qëllimin final./CNA.al

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Megaskandali/ Tentakulat e inceneratorëve 30 milionë euro nga ujësjellësat

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Makina përplas këmbësorin në Pogradec/ 54 vjeçari në gjendje të rëndë

Publikuar

-

Nga

Një aksident i rëndë është regjistruar pasditen e sotme në rrugën e fshatit Volorekë, Pogradec.

Mësohet se një automjet ka përplasur një 54 vjeçar, këmbësor. I aksidentuari ndodhet në spital në gjendje të rëndë, ndërkaq, drejtuesi i mjetit është shoqëruar në komisariat.

Pogradec/Informacion paraprakMë datë 04.11.2021, rreth orës 17:15, në rrugën e fshatit Volorekë, Pogradec, shtetasi B. M., duke drejtuar mjetin tip “Mercedes Benz”, ka përplasur shtetasin A. D., rreth 54 vjeç, banues në Pogradec, këmbësor në rrugë, i cili ndodhet në Spitalin e Pogradecit në gjendje të rëndë shëndetësore.

LEXO EDHE:  “PS fiton zgjedhjet e 9 majit”/ Balla: Në Tiranë do marrim 19 deputetë

LEXO EDHE:  Çfarë pritet të ndodhë me urbanët në Tiranë/ Kur nis hapja dhe si do bëhet transporti i pasagjerëve

Drejtuesi i mjetit, është shoqëruar në ambientet e Komisariatit për veprime të mëtejshme.

Grupi hetimor po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

‘Green Pass’ për të hyrë në lokale/ Mjeku dhe avokati kundër vendimit: Diskriminuese!

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaroi sot në parlament se të gjithë qytetarët shqiptarë duhet të pajisen me ‘Greenpass’, certifikatë vaksinimi, për të hyrë në lokale.

Lidhur me këtë vendim ka folur mjeku Erion Dasho dhe avokati Redon Meksi, të ftuar në Syri tv.

Dasho thekson se pasaporta nuk imponon vaksinimin, kurse Meksi vlerësoi se vendimi është diskriminues dhe antikushtetues.

“Në Europë, pasaporta ka tre elementë. Pasapora nuk imponon vaksinimin. Edhe paratë që duhen paguar janë të mëdha, në raport me rrogat që marrin shqiptarët. Jam kundër faktit se një person nëse nuk vaksinohet, duhet që të ikë nga puna. Jam kundër faktit, që nëpërmjet presionit financiar, të detyrohet një zyrtar, por jam pro që të ofrohet testi, testim që është falas, e personi testohet tre herë në javë, kjo procedurë është baraz me të qënit i shëruar.LEXO EDHE:  Një tjetër humbje e bluzave të bardha/ Ndërron jetë mjekja gjinekologe

LEXO EDHE:  Arrestohen gjashtë persona në Tiranë/ Policia jep detaje, për çfarë akuzohen

Testi është me çmim prej 50 lekë ose 100 lekë dhe testohet para se të hyjë në mësim. E gjykoj si metodë që e shikoj si të realizueshme. Për fëmijët nën 18 vjeç, edhe një dozë mjafton që të krijohet imunitet.”, tha Dasho.

Avokat Redon Meksi tha se ky vendim nuk është vetëm se diskriminues, por shkelt dhe konventa .

“Popullata diskriminohet, kemi konventa që shkelen. Këtu urdhërat vendosen me urdhëra goje. Këtu ka një problem, se opozitën e kemi edhe më pro se qeveria, sepse shkel parime bazë të Kushtetutës sonë. Ne nuk kemi vaksinë që të jetë e mirëstudiuar.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vendimi i Kushtetueses për 30 qershorin/ Patozi: Fundi i një marrëzie politike

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e Shoqatës së Bashkive, e cila kërkonte shpalljen e pavlefshme të zgjedhjeve lokale të 30 qershorit 2019.

Në këtë mënyrë Gjykata Kushtetuese ka legjitimuar zgjedhjet e dy viteve më parë, ku opozita nuk mori pjesë.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe ish koordinatori I Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, i cili e quan fundi i pritshëm i një marrëzie politike’.

Patozi thekson se kjo është një provë e tërthortë se sot nuk po kacafyten për parime apo për marrje përgjegjësish ndaj dëmeve serioze që i kanë shkaktuar kauzave opozitare, por thjesht dhe vetëm për pronësinë e Partisë Demokratike.FUNDI I PRITSHËM I NJË MARRËZIE POLITIKE

Fundi i pritshëm i një marrëzie politike, gjatë kohës kur “Foltorja” dhe vulëmbajtësit e partisë mendonin dhe vepronin njësoj. Një aventurë e rrezikshme, e cila përfundoi me një kosto shumë të lartë për të gjithë opozitën, por veçanërisht për Partinë Demokratike.

LEXO EDHE:  Drogë, plagosje, falsifikim vulash dhe stampash/ Arrestohen pesë persona për vepra të ndryshme penale

LEXO EDHE:  Rrahu të miturin tek Liqeni/ Gjykata jep vendimin për policin dhunues

Do të habitesha shumë, nëse dikush nga palët ndërluftuese do të shprehte sot pendesë apo reflektim, pas vendimit të së vetmes gjykatë në Shqipëri, e cila, të paktën deri tani, nuk konsiderohet ende si e kapur nga pushteti. E cila, në fakt, nuk ka bërë ndonjë gjë më shumë, se sa ka përkthyer fermanin e ashpër dhe të qartë të Komisionit të Venecias.

Një provë e tërthortë se sot nuk po kacafyten për parime apo për marrje përgjegjësish ndaj dëmeve serioze që i kanë shkaktuar kauzave opozitare, por thjesht dhe vetëm për pronësinë e Partisë Demokratike.

Tani e kanë të mbyllur një herë e përgjithmonë atë shteg. Sepse e kanë të shkruar si në pllakë të varrit, se jo vetëm nuk mund ta përsërisin më atë eksperiment të çmendur, por as nuk mund të guxojnë ta çojnë atë nëpër mend.

LEXO TE PLOTE