LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulohet laboratori i prodhimit të kriptmonedhave në Krujë/ Policia jep detajet

22 Tetor 2021, 10:11, Aktualitet CNA
Zbulohet laboratori i prodhimit të kriptmonedhave në Krujë/

Policia ka zbuluar një laborator i cili shërbante për prodhimin e kriptomonedhave në Krujë dhe ka proceduar penalisht pronarin e ambjentit si edhe ka shpallur në kërkim persona të tjerë të përfshirë në veprimtarinë kriminale.

“Strukturat e DVP Durrës, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Krujë dhe Departamentin e Policisë Kriminale, në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë, në bazë të informacioneve të disponuara nga këto struktura, se një shtetas kryente veprimtari kriminale në fushën e prodhimit të kriptomonedhave, kanë mirorganizuar punën dhe kanë zhvilluar operacionin policor të koduar “Kriptomonedha”.

Si rezultat, në katin e parë të një objekti në pronësi të shtetasit S. D., i cili ia kishte lëshuar këtë ambient me qira një personi tjetër, shërbimet e Policisë konstatuan një laborator që shërbente për prodhimin e kriptomonedhave. Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 7 pajisje elektronike për prodhimin e kriptomonedhave. Gjithashtu, në këtë banesë u konstatua lidhje e paligjshme e energjisë elektrike.

Shtetasi S. D. është proceduar penalisht në gjendje të lirë, për shkak të moshës.

Strukturat hetimore të DVP Durrës dhe të Komisariatit të Policisë Krujë, në bashkëpunim me  Prokurorinë, vijojnë punën për identifikimin e personit që ka marrë me qira këtë ambient, si dhe të personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale. 

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë, për veprime të mëtejshme”.-thuhet në njoftimin e policisë./CNA.al

Lajmet e fundit nga