LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Projekt buxheti për pensionistët/ Çfarë parashikon qeveria

22 Tetor 2021, 16:49, Aktualitet CNA
Projekt buxheti për pensionistët/ Çfarë parashikon qeveria

Ministrja e Financave Delina Ilbrahimaj ka bërë një pasqyrë të buxhetit të viti 2022 të prezantuar sot nga kabineti i ministrave pas mbledhjes së qeverisë.

Ibrahimaj bëri me dije se në vitin 2022 parashikohet rritja e pensioneve dhe mbrojtja e pensionistëve nga rritja e çmimeve dhe bonus më vete.

Ibrahimaj ka zbuluar gjithashtu se projekt buxheti ka disa pika kyçe që janë: rritja e investimeve, mbrojtja sociale, rritja e produktivitetit, rritjen e ligjshmërisë. Prej vitesh është bërë rregull që pensionistët marrin bonus.

?Sot qeveria miratoi dy projektligje që janë në mbështetje të reformave strukturore të qeverisë. Ekonomia shqiptare gjatë këtij viti është rritur me një normë më të madhe se rajoni. Në 3 mujorin e parë u rrit me 5.5% dhe në 3 mujorin e dytë me 18%.

Rritja që patën në 3 mujorin e dytë ishte e shpërndarë në të gjitha sektorët. Do të rriten shpenzimet qeveritare në të gjitha fushat. Të gjitha rritjet do të përcillen me një rritje ekonomike me 4%. Projekt buxheti ka disa kryefjala: Rritja e investimeve, mbrojtja sociale, rritja e produktivitetit, rritjen e ligjshmërisë. Prej vitesh është bërë rregull që pensionistët marrin bonus. Nga viti i ardhshëm buxhet më vete për bonuset. Parashikohet rritje e pensioneve duke mbrojtur të gjithë pensionistët nga rritja e çmimeve dhe bonus më vete. Buxheti nuk parashikon rritje të taksave por një rritje natyrale të tyre?, tha Ibrahimaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga