Connect with Us

Të gjitha manipulimet e procesit zgjedhor nga Lulzim Basha

Politikë

Të gjitha manipulimet e procesit zgjedhor nga Lulzim Basha

Publikuar

-

Basha shkel statusin e PD/ Si po tenton të justifikojë humbjen, faktet që e nxjerrin “zbuluar”

CNA.al ka zbuluar të gjitha manipulimet e Lulzim Bashës në procesin zgjedhor për kryetar të PD-së.

Po i sjellim të faktuara një nga një, duke nisur që nga afrimi i datës së zgjedhjeve për kryetar të PD-së.

Pas humbjes në zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit, Lulzim Basha, në vend që të dorëhiqej, pasi ishte e disata humbje, doli dhe foli për luftë dhe beteja.

Në këtë kohë, kur demokratët kishin mbetur në mes të katër rrugëve, kumbuan zërat për largimin e Bashës, për marrjen e përgjegjësive dhe për dorëheqjen e tij si kreu i PD.

Basha, jo vetëm që nuk mori përgjegjësi, por duke tentuar të justifikojë humbjen, shpiku zgjedhjet në PD, në mënyrë të rrufeshme.

Basha nga Mallakastra/ Nuk do dorëzohem para masakrës zgjedhore

Pa bërë më parë një analizë për humbjen e zgjedhjeve parlamentare, Basha caktoi datën e zgjedhjeve në PD, 13 Qershorin.

Pas kësaj procedure, sërish nuk e dha dorëheqjen, gjë që çoi në një garë të pabarabartë mes tij dhe rivalëve.

Duke përdorur administratën e PD dhe të gjitha lukset që ia ofronte pozicioni i kryetarit, ai vijoi fushatën për t’u rizgjedhur kryetar. Bëmat e manipulimit të tij me këtë proces zgjedhor vijojnë më tej, duke nisur që nga mosparaqitja e listave. Rivalëve nuk iu dhanë listat e anëtarësisë.

Më tej, listat rezultuan të shkurtuara nga 103 mijë anëtarë që ishin deklaruar zyrtarisht në vitin 2017, u deklaruan 75 mijë  anëtarë, pra 28 mijë anëtarë më pak.

Në këto kushte startoi procesi zgjedhor, ku u shënuan të tjera skandale dhe manipulime.

Manipulime duke nisur nga kryetarët e degëve të cilët bënin fushatë të hapur për Lulzim Bashën.

Për të vijuar më tej me prishjen e heshtjes zgjedhore në mbështetje të Lulzim Bashës nga shumë deputetë të tij.

Sikur mos të mjaftonte kjo, deputetët u nxorën në media dhe sulmuan rivalët e Bashës.

Për t’u rizgjedhur me çdo kush në krye të PD,  humbësi serial Lulzim Basha nuk ndaloi me manipulimet as në ditën e 13 Qershorit, në ditën e votimit.

Pothuajse në të gjitha qendrat e votimit, ishte e vendosur si mjet propagandistik fotoja e Lulzim Bashës.

Gjatë këtij procesi, pati hedhje masive të votave në Maliq me 150 vota më shumë se votues, pati hedhja votash  Elbasan, Vlorë, në njësinë  numër 4, në Tiranë, në Kavajë,  ku janë mbushur kutitë dhe ku ka pasur persona që kanë votuar dy apo tre herë dhe votim familjare. (Lexo këtu)

Persona nuk kanë qenë anëtarë të PD kanë votuar  thjesht me një kartë identiteti apo patentë, persona të cilët kanë qenë anëtarë të PD dhe kanë pasur tesera, kur kanë shkuar të votojnë, nuk kanë gjetur emrat në qendrat e  votimit.

LEXO EDHE:  Patozi: Basha do dështojë në protestat e janarit

Nuk janë lejuar vëzhguesit e kandidatëve, janë falsifikuar procesverbale. Në disa procesverbale, del  se ka më shumë  vota se sa pjesëmarrës në votime.

Ka  pasur vëzhgues që nuk kanë firmosur në porcesverbale, por janë firmosur nga të tjerë , duke i falsifikuar .

Gjithashtu, ka pasur persona që kanë votuar dy apo tre herë nëpër qendra të ndryshme votimi.

Por, edhe pse me manupulime, Lulzim Basha u kthye në qesharak. (Lexo këtu)

Ai është votuar nga vetëm 26 mijë anëtarë, më pak se 30%, kur pretendon të fitoje zgjedhjet dhe i duhen mbi 750 mijë vota të shqiptarëve./CNA.al

Kandidati për kryetar të PD nuk e gjen emrin/ “Zhduket” nga lista e anëtarësisë

Votime familjare në Kavajë/ Degradon procesi zgjedhor për kryetar të PD

Ish deputetja denoncon skandalin/ Përjashtohet nga lista e votuesve

“Kontributi im në PD nuk varet nga hartuesit e listave”/ Konjari: Më kishin hequr emrin

Kryetari i PD-së së Devollit “rebelohet” me Bashën/ Bojkoton zgjedhjet për demokratët e përjashtuar

Plas në PD-në e Devollit/ Grushta mes drejtuesve lokalë, nxjerrin armët

Zgjedhjet në PD/ Hiqen nga lista një e treta e anëtarëve në Berat

Bojkotohen zgjedhjet e PD/ Pjesëmarrja katastrofë në votime

Shfryrja e listave dhe manipulimi i rezultatit/ Skandali i 2017 rrezikon të përsëritet në zgjedhjet e PD

Skandal-Basha prezent në qendrat e votimit/ Shkatërrohet procesi zgjedhor

Basha mban karrigen e kryetarit/ Votat që humbi nga 2017

Video-Fakt/ Ku i humbi Lulzim Basha 28 mijë anëtarë

“Gjeniu” Jemin i vjen në ndihmë Bashës?/ Në Durrës i “mbijnë” mbi 300 vota

I hiqet emri nga listat e votuesve të PD/ Aktorja e njohur reagon ashpër: Turp

Jemin Gjana hajduti i Lulit/ Si po masakron zgjedhjet në PD

Procesi skandaloz zgjedhor në PD/ Nga zhdukja e anëtarëve në lista tek votimi në grup

Kandidati për kryetar të PD nuk e gjen emrin/ “Zhduket” nga lista e anëtarësisë

Skandal/ Demokratët detyrohen të fotografojnë votën për Bashën

Basha mashtron me anëtarësinë/ PD tkurret si kurrë më parë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Rimëkëmbja e turizmit ka filluar”/ Klosi: Duhet të promovojmë bukuritë shqiptare

Publikuar

-

Nga

Ministri i Turizmit, Blendi Klosi ka qënë i pranishëm në Pustec, ku mori pjesë në aktivitetin “MIK FESTIVAL”.

Në një prononcim për mediat, ministri Klosi theksoi se rimëkëmbja e turizmit ka filluar dhe se Shqipëria po përjeton një mani të madhe për tu vizituar.

Por, gjithashtu Klosi tha se ajo që duhet bërë është të promovohen edhe më tepër bukuritë shqiptare, dhe jo vetëm deti, por duhet të kemi një paketë të plotë turistike.

Është i mrekullueshëm organizimi i Mik Festival në këtë vend magjik, që në fakt është në përputhje me politikat e Ministrisë së Turizmit, që një zonë ekstremisht e mbrojtur si e gjithe zona e Prespes të afrohet më shumë për turizmin, të afrohet për më shumë aktivitete artistike dhe promovimi që i bëhet nga të tilla koncerte është një gjë e mrekullueshme.

Në kuadër të turizmit për vitin 2021, Shqipëria po perjeton një mani të madhe për tu vizituar dhe madje kemi më shumë turistë se 2019, që ka qënë viti me i arte dhe kjo falë promovimit më të madh të Shqipërisë.

Na duhet të promovojmë shumë më teper bukuritë shqiptare, na duhet të promovojmë pervec detit dhe të kemi një oferte të plotë turistike.

Kemi numër të konsiderueshem turistësh dhe vizitoresh të huaj. 15 ditët e para të korrikut kemi pasur më shumë turistë se e njëjta periudhe e 2019 dhe deri 5 herë më tepër turistë se 2020 por kjo nuk mjafton. Ne jemi në fillimet e ngritjes se industrisë së turizmit në Shqipëri, na duhet shumë më tepër cilesi ne shërbim, rimëkëmbja e turizmit ka filluar por turizmi nuk mund të jetë një ekonomi e ndarë, është një ekonomi që jep shpresë për zhvillim, është një ekonomi që prodhon më shumë të ardhura, por në rastin e postpandemisë po prodhon edhe më shumë entuziazem në jetën e Shqipërisë dhe në fakt kjo është më e mira se krijon pozitivitet në jetët tona pas periudhës së pandemisë.”-tha Klosi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

SPAK po shkon drejt “peshkut të madh”?/ Ja si përgjigjet Yuri Kim

Publikuar

-

Nga

https://www.cna.al/2021/07/25/mos-u-dorezoni-ambasadorja-e-shba-mesazh-te-forte-po-ju-genjejne/

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka qënë sot e pranishmë në Pustec, ku mori pjesë në aktivitetin “MIK FESTIVAL”.

Në një prononcim për mediat, ambasadorja Kim ndër të tjera është pyetur edhe në lidhje me të ashtuquajturit “peshqit e mëdhenj”.

E pyetur nga gazetarët nëse SPAK po shkon drejt “peshkut të madh”, Yuri Kim tha se kjo është përgjegjësi e institucioneve dhe ato po nisin të përmbushin detyrat e tyre.

“Unë jam diplomate. Unë nuk jam një prokurore, nuk jam një peshkatare, nuk jam gjyqtare, unë jam thjesht një diplomate.

LEXO EDHE:  Berisha kundër Bashës/ S’ka zgjedhje me Ramën, duhet përballje

Institucionet kanë përgjegjësinë e tyre, ata e dinë se cilat janë përgjegjësitë e tyre, unë mendoj që ata po nisin ti përmbushin ato. Le të mbështesim ata.

LEXO EDHE:  Patozi: Basha do dështojë në protestat e janarit

Ajo që dua të flas në fakt është kultura shqiptare, dhe mundësia e madhe për të qenë me MIK FESTIVAL dhe dëgjonim “Zanat”, nuk është vetëm reforma e drejtësisë, është bukuria e Shqipërisë dhe shpirti i shqiptarëve që me jep shpresë.”-tha Yuri Kim./CNA.al

“Mos u dorëzoni”/ Ambasadorja e SHBA mesazh të fortë: Po ju gënjejnë

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mos u dorëzoni”/ Ambasadorja e SHBA mesazh të fortë: Po ju gënjejnë

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim vijon të përcjellë mesazhe të forta, në lidhje me Reformën në Drejtësi.

Në një prononcim për mediat nga Pusteci ku mori pjesë në aktivitetin “MIK FESTIVAL”, ambasadorja theksoi se “Kam shpresë të pafundme për Shqipërinë.”.

Gjithashtu Yuri Kim theksoi se Reforma në Drejtësi po ecën përpara dhe kushdo që thotë që “nuk është asgjë”, po gënjen.

“Unë mendoj që Reforma në Drejtësi po çohet përpara, ngadalë, me ngadalë se çfarë do të donim, por është padyshim një shtysë përpara, njerëzit duhet të vazhdojnë të jenë të pakënaqur, duhet të jenë më tepër kërkues me qeveritaret e tyre, njerëzit që ata kanë zgjedhur dhe duhet të vazhdojnë përpara. Tani është koha që të vazhdojmë përpara. Mos u dorëzoni.

LEXO EDHE:  Fatmir Mediu cakton “kushtin” për të hyrë në koalicion me PD

LEXO EDHE:  Parajsat e Lulzim Bashës nga Lalzi në Long Hill/ Kur do të përgjigjet për vilat në rezidencat e oligarkëve?

Disa njerëz thonë që reforma në drejtësi është asgjë, duhet të dorëzohemi, por jo, po ju gënjejnë, mos hiqni dorë.”-tha Kim./CNA.al

LEXO TE PLOTE