LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Skandali-Manipulohen votat në Maliq/ Votojnë më shumë se në Korçë

13 Qershor 2021, 20:02, Politikë CNA

Ashtu sikurse CNA.al e kishte paralajmëruar, procesi i zgjedhjeve për kryetarin e PD, është shoqëruar me parregullsi të shumta.

Një ndër më skandalozet është manipulimi që është bërë në Maliq.

CNA.al ka mësuar se në Korçë kanë votuar 570 veta për Lulzim Bashën, 83 për Agron Shehajn 41 për harxhin dhe 22

Ndërsa në Maliq kanë votuar 471 veta për Lulzim Bashën, 19 për Agron Shehajn, 7 për Harxhin dhe 5 për Kadillin. Pjesëmarrja në votim raportohet më e madhe në Maliq se në bashkinë e Korçës.

Ky është një fakt që tregon një tjetër manipulim votash. CNA.al denoncoi se ishin hedhur 150 vota në bashkinë e Maliqit me urdhër të deputetit Ervin Salianji. Bashkia e Maliqit nuk është një njësi e madhe administrative që ka një dendësi të madhe të popullsisë, pra siç është bashkia e Korçës, Bashkia e Pogradecit apo Elbasanit, por është një bashki e cila është ndërtuar kryesisht si një njësi administrative për popullsinë e Maliqit dhe në shumë komuna ka një shpërndarje të gjerë gjeografike.

Bashkia e Maliqit për nga territori është shumë herë më e madhe se ajo e Korçës, dikush nga maja e malit apo nga fusha ka shkuar ka votuar Lulin në Maliq, kurse në Korçë në qytet, aty tek pazari, tek parku Rinia, tek lagjja 4, te lagjja 12, 7 nuk ka lëvizur nga shtëpia të shkojë të votojë.

Ky është një fakt që vërteton atë që CNA.al denoncoi për 150 votat e hedhura në Maliq, në një proces të manipuluar zgjedhor. Votat fiktive kryesisht vihen emrat e emigrantëve dhe demokratëve që nuk kanë shkuar të votojnë, duke nxjerrë një rezultat fiktiv. Një proces i manipuluar, krejtësisht i pavlerë.

I njëjti manipulim ka ndodhur edhe në Devoll. Në Devoll pretendohet se kanë shkuar për të votuar gati 700 demokratë nga të cilët 577 kanë votuar për Lulin. Kjo është e pavërtetë. Bledion Nallbati, ish kryetari i Bashkisë ka mbushur kutitë për Lulzim Bashën, pasi pjesëmarrja në Devoll ka qenë shumë e ulët. Edhe popullsia e Devollit ëshë më e ulët se sa në Korçë. Por, Devolli ka gati dyfishin e votave për Lulzim Bashën, sesa Korça.

Dhe më të ultin rezultat e ka Kolonja, dhe më pas Pogradeci.

Pogradeci ka një numër më të madh anëtarësh. Është një njësi administrative me më shumë banorë, por del se në Pogradec kanë votuar më pak se në Korçë. Në Pogradec kanë votuar më pak se në Maliq dhe më pak se në Devoll. Por, në fakt Devolli dhe Maliqi janë bashki më të shpërndara si njësi administrative sesa Pogradeci./CNA.al

Lajmet e fundit nga