LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Qesharake/ Basha kryetar me 26 mijë vota nga 75 mijë anëtarë

13 Qershor 2021, 19:22, Politikë CNA

Ka përfunduar numërimi i votave për zgjedhjet e kryetarit të ri të Partisë Demokratike në disa qarqe, shifra e demokratëve që kanë mbështetur Lulzim Bashën është qesharake.

Në vitin 2013 Lulzim Basha u zgjodh kryetar i PD-së me 32 mijë vota kur kishte garë edhe pse të manipuluar nga Sali Berisha përballe Solkol Olldashit.

Mbështetja e kreut aktual të opozitës ka ardhur në rënie, pasi sot ka vetëm 26 mijë vota pas 8 vitesh në opozitë.

Lulzim Basha deklaroi në 2014 se PD ka 103 mijë anëtarë, por sot e kanë votuar 26 mijë demokratë.

Në vitin 2017 deklaroi se morri 58 mijë vota, por sot ka vetëm 26 mijë.

Lulzim Basha mori vetëm 26 mijë vota nga 75 mijë anëtarët e deklaruar nga Jemin Gjana.

Lulzim Basha merr turpin më të madh elektoral të historisë së PD-së.

Ai është votuar nga vetëm 26 mijë anëtarë, me pak se 30%, kur pretendon të fitoje zgjedhjet dhe i duhen mbi 750 mijë vota shqiptarësh.

Luli është katastrofa tashmë e provuar elektorale e PD, që as Jemin Gjana nuk e shpëtoi dot./ CNA.al

Lajmet e fundit nga