LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkarkimi nga Kuvendi/ Meta i shpall “luftë” mazhorancës?  

14 Qershor 2021, 09:55, Politikë CNA

Presidenti Ilir Meta, duket se po i ?tregon dhëmbët? mazhorancës socialiste, pas shkarkimit nga Kuvendi.

Mësohet se presidenti Meta nuk ka dekretuar ligjin me disa ndryshime për sektorin minerar, duke e rikthyer kështu në Kuvend.

Një ndër arsyet që kreu i shtetit ka paraqitur për kthimin e këtij ligji është se sipas tij, favorizon disa subjekte të caktuara dhe se ndryshimet në ligj shkelin një sërë parimesh kushtetuese të shtetit të së drejtës.

?Ndryshimet në ligjin nr. 10 304, datë 15.7.2010, janë miratuar përmes një procedure në mungesë të transparencës e konsultimit gjithëpërfshirës dhe këto ndryshime shkelin një sërë parimesh kushtetuese të shtetit të së drejtës, të drejta dhe liri themelore të mbrojtura nga Kushtetuta, duke rënë ndesh kështu me nenet 4, 11, 13, 56, 59, 82, 111, të saj.?-thuhet ndër të tjera në arsyetimin e Metës./CNA.al

Lajmet e fundit nga