LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Avokati publikon faktet skandaloze/ Si e manipuluan procesin zgjedhor Basha-Gjana

13 Qershor 2021, 21:12, Politikë CNA

Avokati Altin Goxhaj ka publikuar fakte skandaloze, të manipulimit të procesit zgjedhor në PD.

Në një postim në rrjetet sociale, Goxhaj shkruan se Jemin Gjana dhe Lulzim Basha kanë manipuluar procesin zgjedhor.

Goxhaj thekson se sipas Jemin Gjanës, i bie që në total kanë votuar 1 votues në 75 sekonda.

?Sipas Jeminit nga ora 08:00-16:00 votuan 33048 anëtarë (pra 1 votues / minutë për qendër votimi) dhe nga ora 16:00-20:00 votuan 8047 anëtarë pra më pak se 1 votues në 3 minuta për qendër votimi). Pra në total 41095

Pra në total kanë votuar 1 votues në 75 sekonda

Çfarë ndodhi Jemino?

Mashtrimi Basha-Gjana (duke iu referuar batutës idiote Rama-Doshi, pasi në të vërtetë është ?Rama i Sorosit? njësoj si ?Lyli i Soros?):

Jemin Gjana: ?Për 12 orë, 41.095 anëtarë kanë votuar në 76 qendra votimi?

Pra 41095votues : 76qendra : 12 = 1 votues në 75sekonda për qendër votimi.

Pra sikur të gjithë votuesit të mbanin radhë të pandërprerë te dera dhe votimi të ishte i pandërprerë pa asnjë pauzë, vetë koha e paraqitjes (10-15sek), identifikimit(20-40sek), shkuarja në dhomën e fshehtë (20-30sek), paraqitja në kutinë e votimit (10-15sek), zgjat mesatarisht më shumë se 60 sekonda. Pra presupozuam se anëtari as nuk vonohet duke bërë muhabet koridoreve, në sallë me komisionerët, me shoqërinë, por njësoj si gjermanët kryen punë!?-shkruan Goxhaj.

Më tej, ai vijon duke ironizuar Bashën dhe Gjanën, ndërsa shkruan se ?Testi II i Matematikës Basha-Gjana:

Ushtrim

Ta bëjmë pak llogarinë:

41095 votues

: 76 qendra votimi

: 8 orë

= 1 votues në 75 sek. në çdo qendër votimi

Ushtrim

Koha që i duhet 1 votuesi për të votuat:

+10-15sekonda (kohëzgjatja minimale e paraqitjes)

+20-40sekonda (kohëzgjatja minimale e identifikimit)

+20-30sekonda (kohëzgjatja minimale për dhomën e fshehtë)

+10-15sekonda (kohëzgjatja minimale nëkutinë e votimit)

=60-90sekonda (koha e votimit për votues për qendër votimi)

Përgjigja e saktë e Testit të SHQUP:

Pra në 76 qendra votimi ka radhë pa fund dhe sa mbaron një votues në 75 sekonda futet direkt tjetri

Votuesit janë gjermanë dhe nuk vonohen me muhabete tipike shqiptare me komisionerët?.

Lajmet e fundit nga