LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Maturantët “gjunjëzojnë” Kushin/ Tërhiqet Ministria e Arsimit

14 Qershor 2021, 10:05, Politikë CNA

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka dalë sot në një deklaratë për mediat, pas protestave të maturantëve, në lidhje me provimin e Matematikës, për të cilin pretendojnë se pyetjet ishin shumë të vështira.

Ministrja Kushi bëri të ditur se MAS ka vendosur të pranojë kërkesën e maturantëve, për të ulur kufirin minimal të pikëve për çdo notë.

?Ngritem grupe pune me ekspertë të fushës së matematikës, të cilët kanë analizuar në detaje dhe vlerësuar cdo pyetje.

Nisur nga shqetësimet e maturantëve, mësuesve dhe prindërve dhe duke konsideruar edhe situatën e pandemisë, ne kemi vendosur të plotësojmë kërkesën për të ulur kufirin minimal të pikëve për çdo notë.

Ministria e Arsimit do të bëjë një analizë të thellë me qëllim identifikimin e të gjitha problematikave dhe rishikimin e gjithë procesit të Maturës Shtetërore?-tha ndër të tjera Evis Kushi./CNA.al

Lajmet e fundit nga