LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berisha ‘non grata’ në SHBA/ Arben Kraja flet se kur nisin hetimet

14 Qershor 2021, 09:59, Politikë CNA

Kreu i SPAK, Arben Kraja është pyetur sot në Kuvend në lidhje, nëse do të ketë hetime për zyrtarët që janë shpallur non grata nga SHBA.

Ka qenë deputeti i Opozitës parlamentare, Ralf Gjoni që e ka kërkuar një informacion të tillë, vetëm pak kohë pas vendimi të SHBA-së për shpallen non grata të ish-Presidentit Sali Berisha dhe familjes.

?Shqipëria është nga të paktat vende nuk kanë pasur një hetim para se të shpalleshin ?non grata?, veç Adriatik Llallës, emrat e tjerë janë të paproceduar. Është domethënës që aleati ynë strategjik merr një vendim për të shpallur ?non grata? persona për të cilat nuk ka një hetim. A do të hapen hetime për këto persona?, ka pyetur Gjoni.

Kraja është përgjigjur se hetimet fillojnë kur kanë një material apo indicie për procedim penal.

 ?Lista është një proces që ndodh në SHBA. Ne kemi parashikimet tona ligjore, sesi fillohet një procedim penal. Ajo që unë garantoj çfarëdo indicie apo material që do vijë, që do jetë në dispozicion, padiskutim jemi të vendosur për të çuar deri në fund ndjekjen penale, qoftë edhe në bllokimin e pasurisë për çfarëdo që të vijë?,është përgjigjur Kraja./CNA.al

Lajmet e fundit nga