Connect with Us

“Gjeniu” Jemin i vjen në ndihmë Bashës?/ Në Durrës i “mbijnë” mbi 300 vota

Politikë

“Gjeniu” Jemin i vjen në ndihmë Bashës?/ Në Durrës i “mbijnë” mbi 300 vota

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Procesi i zgjedhjeve për kryetarin Partisë Demokratike nuk kishte aspak surpriza. Ashtu siç ishte paralajmëruar nga CNA.al, Lulzim Basha ka bërë gjithçka për të mbajtur karrigen e kryetarit.

Nga votat e numëruara deri tani, Basha ka mbajtur karrigen e kryetarit, por me një humbje mbi 30 mijë vota, në krahasim me vitin 2017.

Por, “perlat” nuk kanë të sosur në procesin zgjedhor, ndërsa rasti më kuptimplotë është në Durrës.

Sikurse shikohet në tabelën më poshtë, për Lulzim Bashën, pretendohet se kanë votuar 1266 demokratë.

Por, kjo është ajo që tregon më së miri, se çfarë procesi ka përgatitu Lulzim Basha. Sikurse shikohet në procesverbalin e mbajtur në Durrës, numri i anëtarëve që kanë votuar është 897, ku dy prej tyre kanë rezultuar vota të pavlefshme.

Pra, ngelin 895 vota, ndërsa për Lulin paska 1266 vota. Sa nga i mbinë Lulzim Bashës mbi 300 vota, këtë mund ta dijë vetëm ai bashkë me “Jeminët” e tij.

LEXO EDHE:  Vendi përballë koronavirusit/ Basha: E kanë matur, ja sa orë qendron Rama në ‘Fb’

Kujtojmë këtu se Jemin Gjana, është “gjeniu” që i zgjidh hallet Lulzim Bashës.

Në dhjetor të vitit 2018, ndërsa PD publikoi procesverbalin me emrat fitues të Këshillit Kombëtar të PD-së, i cili mbante edhe firmën e Jemin Gjanës, dilte qartë manipulimi që i është bërë zgjedhjeve.

Referuar këtij procesverbali, dokumentin të cilin e shikoni më poshtë, ka dal në pah një manipulim i numrit të votuesve që është më i vogël se fletët e gjetura në kutitë e votimit.

Në procesverbal shkruhet se ka rezultuar se mandatin për të votuar në fillim të procesit, e kanë marrë 4741 persona, ndërsa në votim kanë marrë pjesë 4919 persona.

Në atë kohë i “mbinë” rreth 178 persona, ndërsa tani e ka shtuar “dozën” në mbi 300 vota./CNA.al

Jemin Gjana, “gjeniu” që zgjidh hallet e Lulzim Bashës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

A mund të çojë çështja e Berishës në përçarjen e PD?/ Ja si përgjigjet ish-lideri demokrat

Publikuar

-

Nga

Çështja e ish-kryeministrit Sali Berisha dhe nëse do e përjashtojë PD, pas ultimatumit të SHBA, është tema e diskutimeve politikë të ditëve të fundit.

I ftuar në emisionin “Now” me moderatoren Erla Mëhilli, Berisha u shpreh i prerë se kjo është vetëm çështje e tij dhe nuk ka asnjë arsye për të patur përçarje brenda partisë.

Jo në rrafshin personal, por në rrafshin njerzor të mbroj dinjitetin dhe ftoj çdo shqiptarë që ka faktin më të vogël ta paraqes publikisht. Në momentin që del një fakt unë marr çdo përgjegjësi.LEXO EDHE:  Arrestohet lideri shpirtëror/ Basha shpall dy marsin “Ditë zie”

LEXO EDHE:  Arrestohet lideri shpirtëror/ Basha shpall dy marsin “Ditë zie”

Unë kam shkuar në gjyq për shpifje, jo për të ndryshuar vendim. Jo, vendimi është i autoriteteve që e kanë marrë.

Kam bindje absolute që janë fallsifikime. Vijnë nga Delina Fico me shoqe, Ben Blush e Carlo Bolino.

Blinken është keqinformuar dhe unë do përpiqem të faktoj”, tha Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha i qartë: Ikën Basha jo PD

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se të premten do të jetë pjesë e parlamentit të ri, duke sfiduar kështu hapur SHBA. I pyetur nga moderatorja e emisionit “Now”, Erla Mëhilli, nëse PD nën presion do e përjashtonte, Berisha tha se do të bënte gjithçka që PD të bëhej ajo që ka qenë, parti e parimeve.

Nëse PD apo kushdo tjetër do ndërmerrte një vendim aparimor, Sali Berisha do bënte gjithçka që PD të bëhej ajo që ka qenë, parti e parimeve. Asnjë lloj kufizimi nuk mund të kem unë në kuadrin ligjor kushtetues për rikthimin e PD në vlerat për të cilat është reformuar.LEXO EDHE:  PD nuk tërhiqet/ Voltana Ademi do qëndrojë në zyrë

LEXO EDHE:  “Morën peng rojen dhe e dhunuan”/ Artan Hoxha nxjerr detajet e forta

Unë do bëj çdo gjë për kthimin e PD mbi vlerat që është themeluar .

Ideja se PD është parti e Sali Berishës e do një zbërthim. Ata të cilët mendojnë se unë me akte konkrete dhe qëllime konkrete dhe propozime konkrete kam drejtuar PD, ata mashtrojnë. Kam influnecë të fuqishme në PD. Nuk gjen njeri të thotë që gjeta mbështetje në PD për shkak të mbështetjes së Berishës”, është shprehur Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Heshtja e Bashës/ Berisha komenton qëndrimin e kreut të PD

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish kryeministri Sali Berisha, ka komentuar qëndrimin e Partisë Demokratike dhe kryetarit Luzlim Basha ndaj tij pas shpalljes non grata nga SHBA.

I ftuar në emisionin “Now” me moderatoren Erla Mëhilli, Berisha u shpreh se PD ka mbajtur qëndrimin e duhur pasi ka kërkuar transparencë, duke theksuar se nuk ka asnjë fakt që të vërtetojë atë që ka deklaruar DASH.

Unë mendoj se PD ka mbajtur qëndrimin që duhet të mbajë, ka kërkuar qoftë në deklaratën e parë qoftë në vazhdim ka kërkuar transparencë. Që PD të konsolidojë dhe të marrë një qëmdrim ndaj Sali Berishës, PD duhet të ketë fakte dokumenta, prova, jashtë tyre PD nuk mund të mbajë qëndrim tjetër. Nëse do të ketë prova kundër, PD do bënte një gabim historik nëse nuk merret një vendim për përjahstimin e Sali Berishës nga partia“, shprehet Berisha.

LEXO EDHE:  Zgjerimi i Unazës/ Lulzim Basha ka marrë 1/3 e rrugës

LEXO EDHE:  Arrestohet lideri shpirtëror/ Basha shpall dy marsin “Ditë zie”Përsa i përket atyre që kanë kërkuar që PD të distancohet nga Berisha, ish kryeministri iu përgjigjet:

Secili është i lirë të falsë çfarë të dojë. Sali Berisha është në këtë kuvend, dhe në çdo kuvend ka qenë dhe është deputet i PD. Ata të cilët nuk dinin abc e grupeve parlamentare janë të lirë të shprehen si të duan“./ CNA.al

LEXO TE PLOTE