Connect with Us

Inceneratorët, histori krimi dhe korrupsioni/ Si Rama tenton të “fshihet” nga afera e shekullit

Politikë

Inceneratorët, histori krimi dhe korrupsioni/ Si Rama tenton të “fshihet” nga afera e shekullit

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij dje në Kuvend ka tentuar të marrë në mbrojtje një prej koncesioneve më të akuzuara në vend, nga media dhe nga opozita.

Rama dje nga Foltorja e Kuvendit, mori në mbrojtje koncesionin e inceneratorëve, me pretendimin se po zgjidh çështjen e pastrimit të mjedisit.

Ju jeni “kap çtë kapësh”, ndërsa ne jemi “jep çfarë mund të japësh”. Përfituesit e atyre që përmenda janë qytetarët.

Nëse plehrat mblidhen dhe përpunohen nuk ka ajër të ndotur, nuk ka ujëra të ndotura nuk ka ndotje në rrugë, dhe përfitojnë qytetarët”-tha Rama dje, duke tentuar të justifikojë aferën e inceneratorëve, me pastrimin e mbetjeve.

Por, dardha e ka bishtin prapa

Çështja e inceneratorëve, pastrimit, trajtimit të mbetjeve urbane janë shumë nga çështjet që politika e ditës i diskuton por edhe mediat i kanë denoncuar. Dikush i quan mafia, dikush afera.

CNA.al ka denoncuar një dosje të plotë investigative në lidhje me koncesionin e inceneratorëve në Shqipëri, kompanitë e përfshira, personazhet, e deri tek lidhjet e tyre me median dhe politikën.

 

CNA.al ka denoncuar me dokumente zyrtare koncesionin 22 milion euro për inceneratorin e Elbasanit, një skandal i shumëpërfolur dhe nga opozita. Pa folur për 28 milion eurot e inceneratorit të Fierit, skandalit të djegies së mbetjeve atje, apo edhe faktit që u vonua, nuk u ndërtua dhe më shumë sesa incinerator modern, janë gjetur pajisjet dhe janë mbledhur lloj lloj instrumentash për të krijuar inceneratorë, të cilët duket se nuk i përkasin aspak, jo vetëm standardeve të BE-së, por as po kryejnë detyrën e tyre dhe janë kthyer në një barrë të madhe për institucionet e shtetit shqiptar.

Pa shkuar më tej në Tiranë, për 128 milionë euro kontratë koncesionare për incenerarorë, ku inceneratori nuk ekziston por kemi vetëm landfillin e shfrytëzuar nga një kompani private, të cilës tani iu shtuan edhe milionat e eurove nga mbetjet e Durrësit, e kështu me radhë.

Pra, ajo që thotë kryeministri duket të jetë thjeshtë dhe vetëm propagandë dhe shoë për t’i hedhur hi syve qytetarëve.

LEXO EDHE:  Po Gert Bogdani kur do flasë për inceneratorët?!

Rama thotë se nëse plehrat mblidhen dhe përpunohen nuk ka ajër të ndotur, nuk ka ujëra të ndotura nuk ka ndotje në rrugë, dhe përfitojnë qytetarët.

Çfarë ndodh

Në Tiranë nuk ka një incenerator, ka vetëm një landifill që bën kapsulimin e mbetjeve. Pra, një koncesion 128 milionë euro, që bën vetëm kapsulimin e mbetjeve dhe sigurisht që nëntoka nuk i shpëton ndotjes.

Nga ana tjetër nëse flasim për ndotje, duhet të risjellim në vëmendje Fierin, ku edhe pse pretendohet se ka një incenerator, në mes të verës për pesë ditë me radhë gjithë qyteti u mbulua me shtëllunga tymi, nga djegia e mbetjeve.

Ndoshta kjo nuk quhet ndotje për kreun e qeverisë. Por, Rama nuk mundet të justifikojë abuzimin disa dhjetëra milionë euro dhe hallin e tij të madh që e ka zënë me kompanitë e inceneratorëve, me faturat e majme dhe mungesën e ndërtimit, duke bërë batuta e duke bërë politikë me “aleatin” e tij, Lulzim Bashën.

Kryeministri po përpiqet të justifikojë inceneratorët dhe shumat e parave të mëdha të përdorura, me zhdukjen e maleve me plehra.

Por, në fakt, kryeministri nuk po thotë se kjo faturë është të paktën 178 milionë euro. Pra, me tre kontratat e firmosura në Tiranë, Elbasan dhe Fier. Dhe nuk ka incenerator në funksion.  I vetmi incenerator ekzistues është ai i Elbasanit./CNA.al

Milionat për inceneratorin nuk e shpëtojnë Fierin nga reja ‘toksike’ e mbetjeve që digjen

Afera korruptive me inceneratorin e Fierit/ Si i gënjeu Rama qytetarët një vit më parë

Skandali/ Inceneratorët e koncesionit 128 milionë euro, reklama mediatike me taksat e shqiptarëve

Skema korruptive e inceneratorëve në Shqipëri/ Kompania koncesionare pranon skandalin

Skandali/ Qeveria 50 milion euro kompanive pa asnjë lek

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Në 30 vjetorin e FRESH/ Spiropali: PS nuk është e keqja më e vogël

Publikuar

-

Nga

Forumi Rinor Socialist  feston sot 30 vjetorin e themelimit.

Gjatë një aktiviteti që po mbahet me këtë rast, ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali, tha se Partia Socialiste është e vetmja parti që punon për të ndryshuar vendin dhe se sot është më e mira në skenën politike.

“PS nuk është e keqja më e vogël. Është sot e mira e vetëm në skenë  politike shqiptare. Kundërshtarët tanë formal, brava dhe shuli, tokmamu dhe blindi kanë mbyllur shoqërisë dhe Shqipërisë derën në fytyrë. Lufta e brendshme është kthyer në një skenë tallëse dhe pa qëllime kombëtare. Partia që lindi 31 vite më parë nga aspirata për lirinë , PD ka sot Sali Berishën ofertë dhe kundër ofertë nënproduktin e tij që nuk arrin ti nxjerrë asnjë thinjë vetes së tij le më punë që nuk di të bëjë. Edhe kur braktisën parlamentin në bëmë çmos që të gjejnë gjuhën si bijë dhe bija të të njëjtës tokë”, është shprehur Spiropali.Duke vijuar më akuzat nddaj Berishës, Spiropali u është drejtuar të rinjve duke thënë, se  jini krenarë sepse për ne kundërshtarët nuk janë armiq.

LEXO EDHE:  Dekretimi i Sandër Lleshit/ Meta surprizon me përgjigjen e tij

LEXO EDHE:  Arroganca e Ramës nuk njeh kufi/ Çfarë deklaroi për median spanjolle

Ne nuk fyejmë nuk linçojmë nuk denigrojmë dhe nuk godasim me ç’të na vijë për dorë,. Ne armë kemi vetëm të vërtetën. ne nuk e vëmë partinë mbi Shqipërinë  dhe as veten për gjithçka. Opozita jonë e vertetë jeni ju, shpresa dhe të rinjtë e këtij vendi. PS ka fituar garën me kundërshtarin politik. Ambiciet tona janë të pafundme, gara jonë është vetëm e ëndrrën tuaj. Opozita më e dha jeni ju dhe kryeministri Edi Rama. Ne jemi vetëkritikë, opozitë e vetes, vetëkorrektohemi. Është misioni ynë që të na thërrasin Ne duhet tëngjizim një bashkim të ri që shkon përtej këtyre kritikave.

Ne do t’ja japin dorën të gjithë shqiptarëve ka dallim. Ne duhet të punojmë për ëndrrën tuaj, pushteti për ne nuk është qëllim por mjet për të arritur qëllime më të larta”, është shprehur ndër të tjera Spiropali./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta shpall të hënën zgjedhjet e parakoshme lokale

Publikuar

-

Nga

Të hënën Presidenti Ilir Meta do të shpallë zgjedhjet e parakoshshme vendore, për shtatë bashkitë pa kryetar.

Sipas afateve ligjore, pas datës së shpalljes së zgjedhjeve nga Presidenti në afatin prej 45 ditësh si dhe procedurat që duhet të kryejë KQZ, i bie që zgjedhjet të mbahen në pranverë, dikur tek tre javët e para të muajit Mars.

Një ditë më parë Presidenti Meta u shfaq në media duke deklaruar se do t’i jepte një zgjidhje bashkive pa kryetar, por duket se të hënën do të jetë më konkret.

7 Bashkitë pa kryetar

Në zgjedhjet e vitit 2019 shkodranët ia besuan Valdrin Pjetrit drejtimin e Bashkisë Shkodër, ai dha dorëheqjen nga marrja e detyrës, për shkak se prekej nga ligji i dekriminalizimit. Për pasojë Voltana Ademi, me mandat të përfunduar kushtetues prej gati dy vjetësh, vazhdon të drejtojë bashkinë më të madhe në Veri të vendit.

Pak ditë pas tërmetit të 26 nëntorit, për shkak të një deklarate të pakujdesshme, kryetarja e zgjedhur e Bashkisë së Durrësit, Valbona Sako, dha dorëheqjen. Ajo u zëvendësua fillimisht në postin e nënkryetares e më pas atë të kryetares nga Emirjana Sako.

LEXO EDHE:  Rama zbardh takimin me Borrell/ “Nga konflikti Bullgari-Maqedoni e Veriut është marrë peng edhe Shqipëria”

LEXO EDHE:  Opozita, në kërkim të formulës për zgjedhje të parakohshmePo ashtu, edhe Vora po drejtohet nga një kryetar i pazgjedhur me votë, pas largimit të ish-kryebashkiakut Agim Kajmaku.

Ndërkohë, kryetari i Bashkisë Rrogozhinë, Haxhi Memolla u nda nga jeta dhe kjo solli një tjetër bashki që drejtohet nga kryetar i zgjedhur pa votë.

Dionis Imeraj, ish-kryetari i Bashkisë Dibër, dha dorëheqjen pak javë më parë për shkak të kandidimit të tij për deputet në zgjedhjet e 25 prillit. Aktualisht kryetar i bashkisë në detyrë është Shkëlqim Murrja.

Ndërsa lidhur me bashkinë e Lushnjës, ish-kryebashkiaku Fatos Tushe u arrestua nga policia për shpërdorim detyre dhe falsifikim dokumentesh.

Në vend të Tushes, është  emëruar Eriselda Sefa, nënkryetarja e Bashkisë, pasi ka marrë votat e Këshillit Bashkiak./E.S-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rama dhe Meta nuk e duan Bashën në krye të PD”/ Ironia therëse e Palokës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sot, kryetari i shkarkuar Lulzim Basha, shpërndau një video, në të cilën thuhet se Rama dhe Meta nuk e duan Bashën në krye të PD.

Edi Rama, Ilir Meta dhe Sali Berisha kanë dalë hapur tashmë kundër PD dhe Lulzim Bashës. Ata e dinë që janë e shkuara dhe mundohen të mbajnë njëri-tjetrin. Trekëndëshi i Bermudës dhe oligarkët që i mbështesin hapur me aktet dhe retorikën e tyre përçarëse të demokratëve

Atyre ju intereson qëndrimi në vendnumëro, ju intereson Shqipëria e së shkuarës, jo e së ardhmes.

Demokratët dhe Shqiptarët janë bashkë  në këtë betejë kundër pakicës 30-vjeçare të tranzicionit që po e mban Shqipërinë peng.LEXO EDHE:  Dekretimi i Sandër Lleshit/ Meta surprizon me përgjigjen e tij

LEXO EDHE:  Bushati ‘flet pa dorashka’/ Ja si e shkatërroi Rama të majtën

NE KEMI ZGJEDHUR TË NDËRTOJMË TË ARDHMEN ME TË MIRË”, shkruhet krahas videos.

Kjo deklaratë ka shkaktuar shumë reagime, ku anëtari i Komisionit të Rithemelimit, Edi Paloka, ka ironoizuar duke publikuar një foto të djeshme të kryeministri Rama dhe anëtarëve të qeverisë së tij në aeroplanmbajtësen amerikane Truman.

“Duke mbështetur Bashën …!” ironizon Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE