Connect with Us

Skandali me mbetjet në Fier/ Gati landfilli, po inceneratori ku është?

Aktualitet

Skandali me mbetjet në Fier/ Gati landfilli, po inceneratori ku është?

Publikuar

-

Për të tretën ditë me radhë qyteti i Fierit, rrethinat dhe bashkitë e tjera kufitare janë mbuluar nga tymi prej zjarrit që ra në fushën e mbetjeve që ndodhet në fshatin Sheq të Madh. Zjarri filloi paraditen e së martës, ndërsa tymi mbuloi qytetin e Fierit dhe bashkitë fqinje.

Por, një detaj që e bën Akoma dhe më skandaloze situatën e mbetjeve në Fier, është fakti se qeveria shqiptare ka dhënë 28 milionë euro, nga taksat e shqiptarëve, për ndërtimin e një inceneratori, që pretendohet se duhet të ishte funksional disa muaj më parë, ku dhe duhej të trajtoheshin mbetjet.

Pra, qeveria shqiptare ka dhënë 28 milionë euro për inceneratorin e Fierit, i cili duhej të zgjidhte situatën e mbetjeve në këtë qark, por mesa duket kjo nuk ka ndodhur.

Dhe ndërkohë, sot ka ardhur një reagim edhe nga shoqëria koncesionare, e inceneratorit të Fierit.

Në një reagim për mediat, Shoqëria “Integrated Technology Waste Treatment Fier” sh.p.k e Klodian Zotos, që pretendon se lajmet që e lidhin inceneratorin me situatën e krijuar janë tërësisht të pavërteta, duke shtuar se Landfilli është gati për të pritur depozitimin e mbetjeve urbane.

Në dt. 07/05/2021 shoqëria “Integrated Technology Waste Treatment Fier” i është drejtuar sërish këtyre dy institucioneve, Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë si dhe Bashkisë Fier referuar njoftimit me Nr.Prot.27 dt. 07/05/2020 duke bërë me dije se Landfilli është gati për të pritur depozitimin e mbetjeve urbane të gjeneruara nga pastrimi i territorit të Bashkisë Fier, por  dhe Njësive të tjera Administrative të Qarkut Fier.-thuhet në njoftimin e kompanisë koncesionare.

LEXO EDHE:  Basha kërkon sërish anullimin e 12 koncesioneve/ “Prioritet është shëndetësia, duhet transparencë”

Në fakt, në deklaratë nuk thuhet në asnjë moment që inceneratori është gati, por flitet për një landfill, pra për një impiant ku mund të depozitohen mbetjet.

Po inceneratori ku është?

Por, kjo ngre edhe një pyetje. Kur fillon punën me vonesë, kush e ka fajin?

Kuptohet ate se gjejmë ne, dhe i takon SPAK të bëjë hetimet e duhura dhe të gjejë përgjegjësit dhe inceneratorin.

Por minimalisht përgjegjesia fillon tek qeveria, e cila është ajo e kompanisë tashmë të gjithë e dinë si qëndron afera korruptive e inceneratorëve./CNA.al

Video-Zjarr në fushën e mbetjeve/ Fieri “pushtohet” nga shtëllunga tymi  

Zbulohen fijet/ Si u përdor Top Channel për të mbrojtur aferën 330 mln euro të plehrave

Video-Zjarr në fushën e mbetjeve/ Fieri “pushtohet” nga shtëllunga tymi  

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Lëvizja e Berishës/ Zbulohet qyteti ku do të zhvillohet takimi i radhës me demokratët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri dhe lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha, duket se nuk do të tërhiqet nga beteja, për rikthimin e demokracisë në PD.

Pas dy takimeve madhështore në Tiranë dhe Fier, ku bërë bashkë qindra demokratë, Berisha do të shkojë ditën e shtunë në qytetin bregdetarë të Vlorës.Lëvizja e Berishës e quajtur “Foltorja”, ka për synim një Parti Demokratike më të bashkuar, më të fortë dhe më të hapur dhe do të vijojë në të gjitha qytetet e Shqipërisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kuvendi mblidhet sërish nesër/ Ja rendi i ditës

Publikuar

-

Nga

Katër emrat në parlament që nga viti 1991/ Deputetët me më shumë se 13 mandate

Pas seancës maratonë të javës së kaluar, parlamenti do të mblidhet sërish ditën e nesërme në orën 10:00.

Gjatë kësaj seance do të bëhet miratimi i procesverbalit të seancës plenare më datë 16.09.2021 si dhe projektvendimi “Për caktimin e përbërjes së komisioneve të përhershme të Kuvendit”.Kujtojmë se në seancën e javës së kaluar pati përplasje, debate dhe tensione mes opozitës dhe qeverisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Donald Trump hedh në gjyq “New York Times”, kërkon 100 mln $ dëmshpërblim

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-Presidenti i SHBA, Donald Trump ka ngritur një çështje civile ndaj mbesës së tij dhe gazetës “New York Times” për një artikull të botuar në viti 2018 që fliste për shmangie të taksave.

Çështja e ngritur në New York akuzon Mary Trump dhe gazetarët se janë përfshirë në një komplot të fshehtë për të siguruar dokumente konfidenciale.

Donald Trump në akuzën e ngritur ndaj gazetarëve Susanne Craig, David Barstow dhe Russell Buettner, pretendon se shkrimi është një “hakmarrje personale” e mbesës.

Si kompensim, ish-presidenti i SHBA ka kërkuar 100 milionë dollarë.Mary Trump e cila ka zbuluar se ka qenë ajo burimi i historisë së publikuar në gazetën e njohur amerikane, thotë se ky është një veprim i dëshpëruar i ish-presidentit.

LEXO EDHE:  “Boll derdhët lot krokodili”/ Mjeku ‘shpërthen’ keq ndaj qeverisë: Sharlatanë…!

LEXO EDHE:  Shtëpia e të Drejtave të Njeriut: Qeveria dhe Kuvendi të tërheqin projektligjet e medias!

Sipas pretendimeve të saj, që i ka botuar dhe një libër, thuhet se Donald Trump është përfshirë në një skemë evazioni në vitet 1990 si dhe mashtrime që sollën rritjen e pasurisë që ai trashëgoi nga prindërit.

Një zëdhënës i gazetës “New York Times” duke iu përgjigjur akuzës thotë se shkrimi për taksat e Trump ishte çështje e interesit publik dhe me hapjen e gjyqit po kërkohet t’u mbyllet goja./euronews

LEXO TE PLOTE