LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Trekëndëshi Bermudës”/ Meta telendis Bashën: Sa herë mi ke rënë telefonit…

16 Nëntor 2021, 20:50, Politikë CNA

Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur për herë të parë Lulzim Bashës, për ?Trekëndëshin e Bermundës?.

Në një dalje televizive Meta është shprehur se problemi është katërkëndëshi i përgjegjësive madhore të Lulzim Bashës, që sipas tij janë: Bojkoti i reformës territoriale, bojkoti i reformës në drejtësi, djegia e mandateve dhe erimi i pushtetit vendor.

“Është e drejta e tij të bëjë lapsuse, edhe të ketë ndoshta ndonjë mendim të tij, se është i lirë.  Unë nuk kam asnjë shqetësim.

Unë e kam respektuar gjithmonë dhe jam përpjekur ta ndihmoj që ai të mos gabojë rëndë.

Sa herë më ka kërkuar ndihmë ja kam dhënë, sa herë i ka rënë telefonit tim e ka pasur të hapur.

Por, më duhet të them që është koha që politikanët në Shqipëri të marrin përgjegjësi dhe jo t?i ikin atyre. Prandaj jemi në një situatë të tillë ku vihet në diskutim edhe legjitimiteti i partisë kryesore të opozitës, pas problemeve të mëdha të legjitimitetit të Parlamentit, të pushteti lokal, të Presidentit.

Pavarësisht të gjithë këtyre, unë jam i qetë edhe e di që gjithë shqiptarët e kanë shumë të qartë se në çfarë kushtesh kam punuar.

Por dikush përsëri thotë tani jo dhe bën sikur nuk i di të gjitha këto rrethanat.

Nuk është problemi i trekëndëshit që thotë zoti Basha. Ky është problemi i tij.

Problemi kryesor në këtë rast është katërkëndëshi i përgjegjësive madhore,  të cilave ai nuk mund t?i ikë dhe nuk mund t?ua shkarkoj të tjerëve.

Në radhë të parë nuk mund t?ia shkarkoj Ilir Metës si President i Republikës, por edhe si  një politikan aktiv me të cilin ai, ka pasur një marrëdhënie shumë të veçantë.

Dhe kush është ky katërkëndësh i përgjegjësive madhore i cili ka vetëm një rezultat kapjen totale të shtetit sot?

Së pari, bojkoti i reformës administrative-territoriale përpara zgjedhjeve vendore të 2015.

Opozita ka pasur të gjitha ofertat për të dhënë një plan të sajin dhe jo vetëm kaq, por demokratët të cilëve sot u  serviret Ilir Meta si pjesë e këtij trekëndëshi.

Ilir Meta ka insistuar dhe ka çuar në Konventën që do të kishin demokratët  për çështjen e pushtetit vendor, Bashkim Finon e ndjerë, i cili ishte kryetar i Komisionit të Reformës,  bashkë me Petrit Vasilin.

Unë i  kam ftuar dhe kam insistuar që na jepni ofertën tuaj.

U premtua që do të jepej dhe kjo gjë kurrë nuk u dha dhe unë nuk e di kujt i shërbeu ky bojkot,  dhe se çfarë detyrimi ka Ilir Meta ndaj zotit Basha!

Së dyti, që në momentin që është hedhur ideja e djegies së mandateve kam thënë që kjo është një çmenduri, si do digjni mandatet.

E para, mandatet e kujt do digjni ju?

E dyta, kujtoni ju se do rri njeri pa gjumë në Bruksel apo kudo tjetër? Jo, do qeshin!

E treta, i dini ju listat?

Kam insistuar madje, se ka qenë në një situatë bojkoti opozita, tre muaj para kur nisi protesta e studentëve,  që të kthehej në Parlament.

Kam kthyer buxhetin dhe ju kam thënë  shkoni dhe mbështesni studentët  për kërkesat e tyre me një buxhet të rishikuar.

Unë nuk e di se çfarë i ka thënë Sali Berisha apo dikush tjetër, nuk dua të ndërhyj në këtë çështje,  atë le ta zgjidhin vetë.

Ilir Meta i ka thënë Lulzim Bashës, zotit Berisha, por edhe çdo deputeti demokrat t?i lenë mandatet?!

Unë u kam thënë që kjo është një çmenduri dhe e dimë se ku përfundoi.

Për çështjen e pushtetit lokal e njëjta gjë dhe po kështu bojkoti i reformës në drejtësi ishte me pasoja katastrofike në kapjen e shtetit.

Sa herë i ka thënë Ilir Meta atij (Lulzim Bashës) por dhe LSI-së, bëni një platformë për Reformën në Drejtësi bazuar me votat e ndryshimit të Kushtetutës  me 140 vota?

Pra këto janë katër kënde se nuk dua ta bëj katërmbëdhjetë kënde sot.

Bojkoti i reformës administrative-territoriale, bojkoti i Reformës në Drejtësi, djegia e mandateve në Parlament dhe zerimi i opozitës nga pushteti lokal, janë 4 përgjegjësi madhore që Lulzim Basha, nuk u ikën dot.

Mund ta ketë përgjegjësinë dikush tjetër, por ai ka qenë kryetar i Partisë Demokratike dhe unë kam pasur për detyrë të flas me të, dhe ka qenë detyrë e tij të marri përgjegjësit në atë moment, dhe t?i tregojë vendin cilido në kohën e duhur, që mund të ishte një nxitës negativ.?/CNA.al

 

Lajmet e fundit nga