LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A do të ketë rritje taksash?/ Rama qartëson qytetarët, çfarë do të ndodhë me buxhetin e vitit të ardhshëm

16 Nëntor 2021, 17:07, Politikë CNA
A do të ketë rritje taksash?/ Rama qartëson qytetarët,

Kryeministri Edi Rama nga foltorja e Kuvendit ka bërë me dije se nuk do të ketë rritje të taksave për familjet në nevojë dhe pensionistët.

Kreu i qeverisë, deklaroi se buxheti për vitin e ardhshëm do të dedikohet për familjet me ndihmë ekonomike, kompensimine energjisë për pensionistët dhe për rritjen e pagave për disa kategori.

?Nuk ka rritje taksash. Një familje me ndihmë ekonomike, me tre fëmijë shko folu për dyfishimin e ndihmës ekonomike për secilin prej tyre që ka tre fëmijë deri në moshën 18 vjeç. Të gjitha familjet që janë me ndihmë ekonomike, edhe pensionistët janë 206 000 ka

Për të kompensuar energjinë elektirke mes çmimit të vjetër 7.7 dhe 9.5.

Sido të rrotullohet puna, deri kur kjo krizë të zbutet në 6 mujorine dytë të vitit ata nuk do paguajnë më shumë, por do i paguaj shteti për biznesin e vogël. Mësuesit do kenë paga më të rritur nga buxheti me 6% vitine ardhshëm, edhe për mjekët dhe infermierët nga 1 korriku. Edhe për punonjësit e policisë që punojë jashtë vendbanimit do mbështeten edhe më shumë. Mundësitë janë më tepër se sa ishin. Ambicia është që paga e tyre të rritet. Ambicia është qëedhe paga minimale të jetë 400?, tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga