LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndaloi së funksionuari për disa orë/ Vijojnë problemet me Twitter

9 Nëntor 2021, 12:21, Lifestyle CNA
Ndaloi së funksionuari për disa orë/ Vijojnë problemet me

Twitter është rikthyer në linjë pasi nuk funksionoi për mijëra përdorues në mbarë botën që kishin probleme me faqen e internetit, aplikacionin dhe hyrjen.

Problemet filluan rreth orës 12:50 pasdite ET të hënën dhe po preknin disa përdorues në SHBA, MB, Zelandën e Re dhe vende të tjera – por përplasja u duk se u rregullua rreth orës 13:30 ET.

Shumë përdorues thanë se tweet-et nuk janë update-uar ose se po përjashtohen nga llogaritë e tyre dhe po detyrohen të identifikohen përsëri. Nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi përplasjen ose numri i saktë i përdoruesve të prekur.

Down Detector, një faqe interneti që monitoron ndërprerjet në internet, tregoi një rritje në raportet e problemit vetëm pas orës 12:30 ET.

Deri në orën 12:52 ET, më shumë se 3,000 përdorues në SHBA kishin raportuar probleme me rrjetin e mediave sociale dhe afërsisht në të njëjtën kohë, rreth 1,800 përdorues në MB raportuan gjithashtu probleme në DoënDetector.

Nuk është e pazakontë që platformat e mediave sociale të rrëzohen, por hera e fundit që Tëitter u ndërpre ishte më 4 tetor, më shumë se një muaj më parë.

Platformat e tjera të mediave sociale, veçanërisht ato në pronësi të Meta – Facebook, Instagram, ËhatsApp dhe Messenger, kanë përjetuar ndërprerje çdo disa javë kohët e fundit.

Butoni, i vendosur në këndin e sipërm djathtas, pranë menysë me 3 pika (ose hamburger), kishte filluar të shfaqej për një numër të vogël përdoruesish në tetor.

Tani po shpërndahet më gjerësisht në aplikacionin iOS Tëitter, raportoi XDA Developers.

Butoni është i fundit në një seri të gjatë funksionesh të reja që Tëitter ka shtuar në platformën e tij në muajt e fundit, shumë prej të cilave kanë të bëjnë me privatësinë.

Në tetor ajo lançoi plotësisht një veçori të re në versionin e saj të internetit që lejon përdoruesit të heqin një ndjekës pa i bllokuar ata.

Opsioni parandalon një përdorues të zgjedhur që të shohë ndonjë nga postimet e ardhshme të një personi ose të dijë se ata janë hequr./CNA.al

Lajmet e fundit nga