LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Partia po përçahet”/ Kadilli: Demokratët të kërkojnë largimin e Bashës nga PD

26 Tetor 2021, 19:11, Politikë CNA
“Partia po përçahet”/ Kadilli: Demokratët të

Ish anëtari i Këshillit Kombëtar Fatbardh Kadilli ka komentuar krizën e brendshme në PD.

Në një intervistë për emisionin Pushtet në Fax News, Kadilli u shpreh se Lulzim Basha është fajtor për situatën në të cilën ndodhet sot PD, duke kërkuar edhe dorëheqjen e këtij të fundit nga partia me argumentin se ka humbur çdo proces zgjedhor.

Kadilli kishte rezerva edhe për ish kryeministrin Sali Berisha, që sipas tij ka mbështetur maksimalisht Bashën deri më sot.

?Shoh një distancë shumë të madhe të strukturës me njerëzit. Kur unë shpalla platformën IDE, një nga folësit tha, unë nuk kam lidhje me të djathtën, por Bashën duam ta ndërrojmë. Unë kamnjë mision, t?i theminjerëzve atë që është e vërteta. Ne nuk i propozojmë asgjë të re votuesit shqiptar me Sali Berishën sot. Nuk është më garë nëse futet Sali Berisha. Nuk ak sens. Vetë partia u dorëzua ndaj Berishës për vite të tëra. Çfarë garancie sjell Berisha sot kur mbante Lulzim Bashën përballë të ndjerit Sokol Olldashi, përballë Eduart Celamit dhe në votimin e fundit? Ne dhe çdo demokrat duhet t?i kërkojmë dorëheqje Lulzim Bashës. Nëse partia i përçahet në këtë mënyrë nuk mund të rrish kryetar. Ata që janë në grup parlamentar duhet t?i thotë të dorëhiqet. Ti kërkojnë dorëheqjen të gjithë demokratët. E njëjta gjë për Sali Berishën, nuk duhet të vijë në garë. Shpallja non-grata nuk i bën asnjë nder partisë. Jam shprehur kundër modelit Berisha që në gar. Modeli i Bashës sot është ai i Berishës dikur?, u shpreh ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga