LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Basha është kryetar jorezultativ”/ Manjani: Do të shkatërroj sistemin politik të 30 viteve

26 Tetor 2021, 19:51, Politikë CNA
“Basha është kryetar jorezultativ”/ Manjani: Do të

?Lulzim Basha është një kryetar jorezultative, do të shkatërrojë sistemin politik të 30 viteve?.

Kështu është shprehur Ylli Manjani, duke komentuar situatën e brendshme në PD.

Në një intervistë për ?A Krasta Shoë? me Adi Krastën në Syri Tv, Manjani tha se propozimi i Bashës dhe mbrojtja me zell e kësaj teze, e bën atë komunist, pasi Parlamenti dërgohet në SPAK, në një kohë kur janë qytetarët ata që me votë caktojnë mandatet e ligjvënësve.

Kjo, shton ish-ministri, do të sjellë pasoja afatgjata për sistemin politik dhe atë demokratik në vend.

?Së pari, destatuimi i Lulzim Bashës ka ndodhur për shkak të veprimeve të tij. Është një kryetar jo rezultativ. Kohët e fundit, së dyti, më ka habitur me idetë thellësisht komuniste që propozon dhe i mbron me zell. Është gati që të shkatërrojë sistimin politik demokratik të 30 viteve të ardhshme vetëm se pse nuk ulet me Sali Berishën. Të vendosësh Parlamentin në SPAK, është t’i thuash popullit nuk pyes për votën tuaj sepse vendimet i merr SPAK-u.

Tek një agjenci e cila në fund të ditës varet apo jo nga Rama, ç’punë ka Prokuroria të caktojë mandate. Mandatet i ndan populli. Nëse Lulzim Basha vendos ta propozojë është komunist, rikthimi i frikshëm i Frontit Demokratik?, tha Manjani./CNA.al

Lajmet e fundit nga