LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Astronomët zbulojnë pamjet e asteroidit të çuditshëm në formë kocke

9 Shtator 2021, 15:02, Kuriozitete CNA
Astronomët zbulojnë pamjet e asteroidit të çuditshëm

Pamjet më të mira të një asteroidi të çuditshëm në formë kocke, të quajtur Kleopatra, janë kapur nga astronomët, të cilët kanë zbuluar se shkëmbi ishte më i madh nga sa mendohej më parë.

Asteroidi kryesisht metalik, rrotullohet rreth diellit midis Marsit dhe Jupiterit dhe është 168 milje i gjatë me 58 milje i gjerë, duke e bërë atë dyfishin e madhësisë së Murit të Hadrianit. Vlerësimet e mëparshme e vënë atë në 134 milje të gjatë dhe 58 milje të gjerë.

Shkëmbi i çuditshëm hapësinor duket si një kockë gjigante e qenve dhe ka magjepsur shikuesit e yjeve që kur u zbulua për herë të parë në 1880 nga astronomi austriak Johann Palisa.

Ai përbëhet nga dy lobe të lidhura me një ?qafë? të trashë, dhe imazhet e reja. Imazhet e kapura nga Teleskopi i Observatorit Evropian Jugor në Kili,  e kanë zbuluar asteroidin e çuditshëm nga kënde të ndryshme ndërsa rrotullohet.

Ato u morën në periudha të ndryshme midis 2017 dhe 2019, me një ekip ndërkombëtar të udhëhequr nga Instituti SETI në Mountain Vieë, California, duke përpunuar imazhet.

Kleopatra është 125 milion milje nga Toka në afërsi të saj, që do të thotë se madhësia e saj e dukshme në qiell është ekuivalente me shikimin e një topi golfi rreth 25 milje larg./ CNA.al

Lajmet e fundit nga