LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse nuk duhet të përdorini telefonin kur jeni në tualet

7 Shtator 2021, 18:50, Kuriozitete CNA
Pse nuk duhet të përdorini telefonin kur jeni në tualet

Sipas një sondazhi britanik , një njeri shpenzon më shumë se 3 orë në javë në tualet. Kjo tejkalon shumë kohën e rekomanduar që është 10-15 minuta në ditë, që është rreth 1 orë e 45 minuta në javë.

Ndërkohë 75% e amerikanëve kanë pranuar se e përdorin telefonin kur janë në tualet. Më poshtë po iu listojmë dis aprej arsyeve pse nuk duhet të merrni telefonin me vete kur shkoni në tualet.

Telefonat mund të transferojnë dhe marrin  mikrobet me shumë sukses. Ata mund të transferojnë mikrobet nga sipërfaqja e tyre në zonat tuaja private kur fshihen. Ata gjithashtu mund të marrin mikrobe nga çdo sipërfaqe e banjës ndërsa lani duart. Studimet kanë treguar se telefonat janë përgjegjës për përhapjen e super baktereve MRSA në mjediset e kujdesit shëndetësor.

Sipas  hulumtimit , ne të gjithë shpenzojmë mesatarisht 90 minuta në ditë në telefonat tanë, që është rreth 3.9 vjet në jetën tonë. Kjo do të thotë që telefonat mund të na shpërqendrojnë  nga punët tona dhe aktivitetet tona të përditshme. Sipas këtij studimi , punonjësit humbasin rreth 5 orë në javë për gjëra që nuk lidhen me punën.

Pra, në vend që të punonin, shumë njerëz pranuan të kontrollonin emailet e tyre personale dhe të kontrollonin mediat e tyre sociale kur ata në të vërtetë duhej të punonin.

Një nga 3 simptomat kryesore të varësisë nga telefoni është frika se mos e harroni në shtëpi.

Dy të tjerat janë frika se nuk mund të dërgoni ose merrni mesazhe ose njoftimet. Ndërsa shumë shkencëtarë ende nuk do ta përdorin fjalën “varësi”, ka indikacione se kjo është me të vërtetë ajo që po ndodh.

Shumica e varësive lidhen me transmetimin e  dopaminës . Telefonat ofrojnë të njëjtën përvojë të këndshme, me përdoruesit që janë të lumtur çdo herë që bashkëveprojnë me dikë. Rezultatet negative të përdorimit të tepërt të telefonit përfshijnë vetëvlerësim të ulët, ankth dhe madje edhe depresion./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga