LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

VIDEO-Japonia ka një ishull të ri/ Shpërthimi vullkanik krijon tokën në formë gjysmëhëne

18 Gusht 2021, 15:13, Kuriozitete CNA
VIDEO-Japonia ka një ishull të ri/ Shpërthimi vullkanik krijon

Një shpërthim vullkanik nënujor pranë Japonisë ka krijuar një ishull të ri, në formë gjysmëhëne 745 kilometra në jug të Tokios, megjithëse toka e re ka të ngjarë të jetë vetëm e përkohshme.

Niijima, që do të thotë ‘ishull i ri’, ka një diametër prej 0.6 milje dhe është shfaqur 3.1 milje në veri të Minami-I?t?, në mes të Ishujve Nanp? që shtrihen në jug të arkipelagut japonez.

Ishulli u formua nga një shpërthim i Fukutoku-Okanoba, një vullkan nëndetës i  cili u zbulua për herë të parë kur shpërtheu në 1904.

Sipas Agjencisë Meteorologjike Japoneze, shpërthimi i nëndetëseve, vullkani i parë në më shumë se një dekadë, filloi herët në 13 gusht.

Oficerët e Rojës Bregdetare të Japonisë kapën pamjen e parë të Niijima dy ditë më vonë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga