LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arkeologu zbulon tufat me lule që u dhuroheshin perëndive 1800 vite më parë

15 Gusht 2021, 13:30, Kuriozitete CNA
Arkeologu zbulon tufat me lule që u dhuroheshin perëndive 1800 vite

Disa buqeta me lule të ofruara për perënditë janë zbuluar 59 metra poshtë tempullit të perëndisë Quetzalcóatl , një piramidë që ende qëndron në qytetin e shkatërruar meksikan të Teotihuacan.

Quetzalcóatl, ose ‘Gjarpri i Plumbuluar’ ishte një perëndi e rëndësishme gjatë Mesoamerikës së lashtë, një rajon historik që përfshinte Meksikën qendrore përmes Belize, Guatemala, El Salvador, Honduras, Nikaragua dhe Kosta Rika veriore.

Thuhet se kjo hyjni i kishte dhënë misër njerëzimit dhe ishte përgjegjëse për krijimin e njerëzimit, e cila mund të jetë arsyeja pse ofrimi i luleve u zbulua nën tempullin e Zotit.

Sergio Gómez, një arkeolog në Institutin Kombëtar të Antropologjisë dhe Historisë të Meksikës, tha se kërcet janë në gjendje të mirë dhe ende të lidhura me litarët origjinal të bërë nga pambuku.

Në total ka katër buqeta me lule në gjendje shumë të mirë, ato janë ende të lidhura me litarë, ndoshta pambuku,” tha Gomez për gazetën meksikane të lajmeve La Jornada .

Ky është një zbulim shumë i rëndësishëm sepse flet për ritualet që u kryen në këtë vend.

Gomez thotë se është shumë herët për të përcaktuar se çfarë lloj janë por ai shpreson ta zgjidhë këtë mister së shpejti.

Megjithëse nuk e dimë datën e saktë se kur janë depozituar, sepse sapo i nxorëm jashtë këtë javë, ato duhet të jenë shumë të vjetra dhe të korrespondojnë me fazat e para të Teotihuacan, midis 1,800 dhe 2,000 vjet më parë,” shpjegoi Gomez. Gomez thotë se është shumë herët për të përcaktuar se çfarë lloj janë – por ai shpreson ta zgjidhë këtë mister së shpejti.

Megjithëse nuk e dimë datën e saktë se kur janë depozituar, sepse sapo i nxorëm jashtë këtë javë, ato duhet të jenë shumë të vjetra dhe të korrespondojnë me fazat e para të Teotihuacan, midis 1,800 dhe 2,000 vjet më parë,” shpjegoi Gomez./ CNA.al

Lajmet e fundit nga