LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A dëshironi të martoheni në hapësirë?/ Çiftet mund të bëjnë dasmën e tyre brenda një tullumbaceje në madhësinë e një stadiumi

19 Korrik 2021, 18:32, Kuriozitete CNA
A dëshironi të martoheni në hapësirë?/ Çiftet

Çiftet mund të bëjnë dasmën e tyre brenda një kapsule të mbartur nga një tullumbace hapësinore me madhësi të një stadiumi. Ky mision do të jetë i mundur në vitin 2024.

Firma Space Perspective me bazë në Florida aktualisht po shet fluturime në kapsulat e saj për 125,000 dollarë (91,000 £) që do të japin dhurata të çmendura të udhëtarëve të Tokës.

Kapsulat e mbajtura nga balonat gjigande të firmës do të marrin deri në tetë persona në stratosferë, 100,000 metra (19 milje) mbi sipërfaqen e planetit tonë, për një udhëtim që zgjat gjashtë orë.

Klientët tashmë kanë blerë kapsolla të tëra për ngjarje në grupe dhe madje disa duan të bëjnë dasmat e tyre atje, sipas firmës, e cila filloi të shiste fluturime në fund të qershorit.

Pasagjerët do të jenë në gjendje të festojnë me pamje 360 ??gradë të Tokës, ndërsa ndodhen brenda kapsulës, e cila vjen e kompletuar me një banjo, bar dhe Wi-Fi në bord.

Në qershor, automjeti provë i kompanisë, Neptune One, u nis me sukses nga Space Coast Spaceport, ngjitur me Qendrën Hapësinore Kennedy të NASA-s./ CNA.al

Lajmet e fundit nga