LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Audi Q7 hibrid është një “bishë”/ Tmerrësisht i shpejtë dhe i mbushur me teknologji

4 Korrik 2021, 13:14, Kuriozitete CNA
Audi Q7 hibrid është një “bishë”/

Audi Q7 është një makinë gjermane. Mbi të gjitha, është e paketuar me një motor elektrik të madh, dhe është i mbushur me teknologji të automatizuar të ngasjes dhe është afërsisht me madhësinë e Godzilla. Ky është një nga hibridet më të mëdhenj, më të guximshëm dhe më të mirë në rrugë. Kjo dëshmohet nga fakti që është i mbushur me një motor të lavdishëm të fuqishëm 3 litërsh V6.

Pavarësisht se makina peshon rreth dy tonë e gjysmë me një shofer në bord, është e shpejtë. Në fakt, ai arrin zero në 62 milje në orë në një kohe prej 5.8 sekondash.

Kredencialet e tjera të rrugës përfshijnë lëvizje gjithnjë me të gjitha rrotat, një kuaj-fuqi maksimale prej 381PS dhe një kuti me shpejtësi tiptronic me 8 shpejtësi.

Është një Audi, kështu që ecën shpejt. Nuk ka asnjë surprizë atje. Ajo që është interesante është se Audi llogarit që ju mund të merrni 108.6mpg duke përdorur sistemin hibrid. Ai gjithashtu ka një shpejtësi maksimale prej 83.9 milje në orë në energji elektrike – nuk do të entuziazmojë Elon Musk, por nuk është aspak keq duke pasur parasysh grumbullin fizik të makinës.

Një sistem kamerash prej 360 gradësh ishte i shkëlqyeshëm për të më ndihmuar të lundroja dhe të parkoja në Peak District, ku rrugët duken të dizajnuara për t’ju entuziazmuar edhe për të goditur motorin tuaj të shtrenjtë.

Ndihma e korsisë është veçanërisht mbresëlënëse, dhe madje do të shtyjë fizikisht timonin nëse largoheni përtej vijës.

Dhe ka një kontroll të lundrimit adaptiv që ruan shpejtësinë tuaj, por do t’ju ngadalësojë për të shmangur ngasjen përmes (ose ka më shumë të ngjarë) makinës përpara./ CNA.al

Lajmet e fundit nga