LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

7 gjërat që nuk duhet të vishni kurrë nëse do të udhëtoni me avion

2 Korrik 2021, 18:10, Kuriozitete CNA
7 gjërat që nuk duhet të vishni kurrë nëse do të

Një fluturim i rehatshëm është i domosdoshëm. Askush nuk dëshiron të zbresë nga aeroplani duke u ndjerë i ngurtë, i shqetësuar ose i lodhur. Dhe ajo që vendosni të vishni në aeroport mund të jetë një faktor kontribues për sa mirë do të shkojë udhëtimi juaj.

Bright Side liston 7 gjërat që nuk duhet të vishni për të patur një udhëtim sa më komod.

1.Rrobat e ngushta

Xhinset tuaja të dobëta mund të duken të shkëlqyera, por mund të bëjnë një fluturim të pakëndshëm. Ju dëshironi të vishni diçka që lejon qarkullimin e duhur të gjakut . Për më tepër, fluturimet më të gjata mund të ju rrezikojnë nga  tromboza e venave të thella (një mpiksje gjaku që ndodh zakonisht në këmbë). Kjo gjendje mund të përkeqësohet nga rrobat e ngushta.

2.Lentet e kontaktit

Ajri në aeroplan është i ndryshëm nga ajri në tokë. Kjo sepse qarkullon ajri i kabinës, dhe lartësitë e mëdha rezultojnë në  lagështirë më të ulët . Ky ajër i thatë mund të jetë  irritues për sytë, veçanërisht për ata që mbajnë kontakte. Për këtë arsye, sugjerohet që pasagjerët të mbajnë syzet në vend të tyre.

3.Materiale të ndezshme

Edhe pse emergjencat e fluturimit janë të pazakonta , është gjithmonë mirë të jesh i përgatitur. Disa materiale janë të ndezshme , të tilla si thekë dhe pëlhura të holla, si pambuku dhe liri. Pëlhura më të trasha zakonisht konsiderohen më të sigurta për t?u veshur në rast zjarri.

4.Taka të larta

Takat e larta mund të jenë veçanërisht të mundimshme në situata emergjente.Për më tepër, takat e larta nuk janë prej pëlhure që shtrihen dhe shpesh mund të jenë të ngushta.

5.Aksesorë metalikë

Mund të ketë metal në vendet që nuk i prisni , të tilla si këpucët, mbështjellësit e çamçakëzit dhe rrota e brendshme në sytjena tuaj. Ju mund të kaloni më shpejt në sigurinë e aeroportit nëse vendosni të mos vishni këto sende ose t’i hiqni ato dhe t’i ruani ato në dorën tuaj më parë. Vendosja e detektorëve të metaleve mund t’ju ngadalësojë me të vërtetë dhe askush nuk dëshiron të nxitojë.

6.Veshje të komplikuara

Veshjet e komplikuara jo vetëm që e bëjnë më të vështirë shkuarjen në banjë, por mund të jenë shumë të pakëndshme për t’u ulur. Ju nuk doni të ri-rregulloni rrobat tuaja çdo 5 minuta, prandaj sigurohuni që të vishni diçka që është provuar dhe testuar si komode.

7.Parfumi

Ju mund ta doni erën e parfumit tuaj, por të tjerët në fluturimin tuaj mund të mos e duan./ CNA.al

Lajmet e fundit nga