LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Makina fluturuese bëhet realitet/ Përfundon fluturimi provë midis dy aeroporteve

30 Qershor 2021, 13:43, Kuriozitete CNA
Makina fluturuese bëhet realitet/ Përfundon fluturimi provë midis

Një prototip i një makine fluturuese ka përfunduar një fluturim 35-minutësh midis aeroporteve ndërkombëtare në Nitra dhe Bratislavë, Sllovaki.

Avioni hibrid i makinave, AirCar, është i pajisur me një motor BMW dhe funksionon me karburant të rregullt me ??pompë benzine.

Krijuesi i tij, Profesor Stefan Klein, tha se mund të fluturonte rreth 1,000 km (600 milje), në një lartësi prej 8,200 ft (2,500m) dhe kishte kaluar 40 orë në ajër deri më tani.

Duhen dy minuta dhe 15 sekonda për tu shndërruar nga makina në aeroplan.

Për më tepër shihni videon e mëposhtme./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga