LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Njeriu i Dragoit”/ Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh

26 Qershor 2021, 13:14, Kuriozitete CNA
“Njeriu i Dragoit”/ Shkencëtarët bëjnë zbulimin

Studiuesit kinezë kanë zbuluar një kafkë antike që mund t?i përkasë një specie krejtësisht të re njerëzore.

Ekipi ka pohuar se është i afërmi ynë më i afërt evolucionar midis specieve të njohura të njeriut antik, siç janë Neandertalët dhe Homo erectus .

Me nofkën “Njeriu i Dragoit”, ekzemplari përfaqëson një grup njerëzor që jetonte në Azinë Lindore të paktën 146,000 vjet më parë.

Ajo u gjet në Harbin, Kinë veri-lindore, në 1933, por vetëm erdhi në vëmendjen e shkencëtarëve kohët e fundit.Një analizë e kafkës është botuar në revistën The Innovation.

Një nga ekspertët kryesorë të Mbretërisë së Bashkuar në evolucionin njerëzor, Prof Chris Stringer nga Muzeu i Historisë Natyrore në Londër, ishte anëtar i ekipit kërkimor.

Studiuesit thonë se zbulimi ka potencialin për të rishkruar historinë e evolucionit njerëzor. Analiza e tyre sugjeron se ajo është më e lidhur me Homo sapiens sesa me Neandertalët.

Ata e kanë përcaktuar mostrën si një specie të re me emrin” Homo longi” , nga fjala kineze që do të thotë drago./ CNA.al

Marrë nga BBC

Lajmet e fundit nga