LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arsyet/ Pse të krahasosh veten me të tjerët është diçka pozitive

27 Qershor 2021, 13:49, Kuriozitete CNA
Arsyet/ Pse të krahasosh veten me të tjerët është

Shumë njerëz thonë se të krahasosh veten më të tjerët nuk është këshillueshme dhe nuk përpiqen ta shohin atë nga një këndvështrim tjetër.

?Bright Side? liston disa nga arsyet pse nuk duhet të hiqni dorë nga zakoni i krahasimit të vetes me të tjerët.

Ju arrini më shumë.

Duke krahasuar veten me të tjerët, ju merrni frymëzim nga njerëzit dhe kjo, nga ana tjetër, ju ndihmon të rriteni. Ju mund të motivoheni nga produktiviteti ose këmbëngulja e dikujt tjetër. Krahasoni veten me këta njerëz dhe përpiquni të merrni zakonet e tyre më të mira.

Mësoni të jeni më mirënjohës.

Kur vazhdimisht përpiqemi të jemi më të mirë dhe më të mirë, ne priremi t?i marrim gjërat e zakonshme si të mirëqena. Për fat të mirë, krahasimi i jetës tuaj me atë të të tjerëve mund të jetë një praktikë efektive mirënjohjeje. Vetëm vetëdija e thjeshtë për faktin se keni një shtëpi, shtrat dhe ushqim, mund të kultivojë një vlerësim për jetën tuaj.

Ju ndihmon të zgjidhni problemet.

Ne mund të imagjinojmë njerëzit që kërkojmë të na japin këshilla, sikur të ishin prindërit tanë imagjinarë. Ne mund të identifikojmë sesi njerëzit e tjerë përballen me probleme të ngjashme dhe të zbatojmë disa nga zgjidhjet e tyre për vetë luftën tonë. Mund të shmangni problemet në radhë të parë duke hedhur një vështrim se si të tjerët dështuan.

Ju ndihmon të rregulloni të metat e personalitetit tuaj.

Në fakt është e mundur të rritni vetëbesimin tuaj ndërsa krahasoni veten me të tjerët. Për shembull, nëse jeni i ndrojtur, mund të bëheni më të shoqërueshëm duke krahasuar veten me një person tjetër. Kështu kanë evoluar njerëzit, përmes krahasimit dhe imitimit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga