LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zhduket në heshtje liqeni i stërmadh i Antarktikut/ Ja si duken imazhet satelitore

29 Qershor 2021, 10:41, Kuriozitete CNA
Zhduket në heshtje liqeni i stërmadh i Antarktikut/ Ja si duken

Sipas studiuesve, një liqen i stërmadh në Antarktidë është zhdukur nga fotografitë satelitore.

Liqeni i mbuluar me akull mendohet të jetë zhdukur në heshtje diku në 2019.

Një studim rreth liqenit që po zhduket është botuar në internet në revistën Geophysical Research Letters. Ai përshkruan se si 600-750 milion metra kub ujë nga liqeni mendohet se janë kthyer në oqean.

Kjo është më shumë se e gjithë uji në Portin e Sidneit.

Imazhet satelitore nga Nasa u përdorën për të ngushtuar një periudhë kohore në të cilën liqeni mund të ishte zhdukur.

Teoria kryesore është se pesha e ujit çau akullin nën raftin e akullit dhe çarja bëri që uji të derdhej në det.

Ky proces mendohet të ketë ndodhur për vetëm tre ditë.

Ekziston shqetësimi se ndryshimi i klimës mund të shohë një humbje në akoma më shumë liqene të rafteve të akullit në dekadat e ardhshme.

Studiuesit mendojnë se liqeni i ri më i vogël tashmë mund të rrjedhë përsëri në oqean./ CNA.al

Lajmet e fundit nga