LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kriminelët ndëshkoheshin me prerjen e hundës/ Brenda qytetit të lashtë egjiptian që shërbente si burg

1 Korrik 2021, 17:14, Kuriozitete CNA
Kriminelët ndëshkoheshin me prerjen e hundës/ Brenda qytetit

Sipas legjendës, fortesa e madhe egjiptiane ishte një burg i populluar tërësisht nga hajdutë të cilëve u ishte prerë hunda. I ndërtuar 3,000 vjet më parë pranë qytetit të Gazës, grekët thuhet se e kanë quajtur atë sipas fytyrave të deformuara të njerëzve që jetonin atje.

Pasi u dënuan, ata u dërguan në Rhinocolura për gjithë jetën, u mbyllën brenda mureve të qytetit të ruajtur nga ushtarët në kulla të larta deri në 66 metra (20.12 metra) të larta.

Ideja ishte që kushdo që do të shpëtonte do të përjashtohej menjëherë nga shoqëria për shkak të fytyrave të tyre të shëmtuara. Sipas historianëve antikë, jeta në qytet ishte e vështirë, me pak ujë dhe kriminelët kishin shumë vështirësi për të mbijetuar në atë vend.

Rhinocolura mendohet se është ndërtuar rreth vitit 1300BC.

Ka shumë pak dëshmi historike për të nga ajo periudhë, duke bërë që disa ekspertë ta hedhin poshtë qytetin si një mit.

Sipas historianit grek Diodorus Siculus, qyteti ishte vendosur në një pjesë të shkretëtirës përgjatë kufirit midis Egjiptit të Lashtë dhe Tokës së Izraelit.

Ai shkroi në shekullin e parë para Krishtit se u themelua nga mbreti etiopian Actisanes si një vend internimi për ata që u shpallën fajtorë për grabitje. Ata që u dërguan atje u ndëshkuan duke u prerë hundën.

Një tjetër historian grek, Strabo, shkroi se Rhinocolura u vendos nga Etiopianët që ishin përpjekur të pushtonin Egjiptin dhe më pas u ndëshkuan duke u prerë hundën.

Ka shumë prova , gjithashtu, për të mbështetur se heqja e hundës ishte një dënim i njohur gjyqësor në Egjiptin e lashtë.

Hunda është një nga pjesët më ekspresive të trupit dhe heqja e tsaj shkaktoi dëmtime të rënda si të trupit ashtu edhe të personalitetit të individit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga