LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Gara e miliarderëve”/ Richard Branson planifikon të udhëtojë në hapësirë para Jeff Bezos

3 Korrik 2021, 20:02, Kuriozitete CNA
“Gara e miliarderëve”/ Richard Branson planifikon të

“Gara e miliarderëve” sapo është bërë edhe më e nxehtë pasi u mësua këtë të enjte se Virgin Galactic do të bëjë fluturimin e saj në 11 Korrik dhe një nga pasagjerët do të jetë Richard Branson. Ky lajmërim vjen 9 ditë para planifikimit të Jeff Bezos për të udhëtuar në hapësirë me një raketë nga kompania e tij Blue Origin.

Nëse kjo do të ndodhë, Branson nuk do të jetë vetëm miliarderi i parë që do të udhëtojë në hapësirë por miliarderi i parë që ka udhëtuar në hapësirë me një raketë nga kompania e tij.

Virgin Galactic u themelua nga Branson në 2005 dhe filloi të tregtojë publikisht në Bursën e New York-ut në 2019. Nëse fluturimi i korrikut është i suksesshëm, kompania planifikon edhe dy fluturime provë duke vlerësuar aspekte të tjera të përvojës përpara se të fillojë shërbimin tregtar në 2022./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga