LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një perlë e natyrës/ Fotot e Liqenit në formë zemre që ka mahnitur turistët nga e gjithë bota

16 Korrik 2021, 15:19, Kuriozitete CNA
Një perlë e natyrës/ Fotot e Liqenit në formë zemre

I vendosur në një zonë të largët të ishullit Hokkaido të Japonisë, Liqeni Toyoni është një perlë e fshehur dhe një destinacion udhëtimi që duhet parë. Ky liqen me ujë të ëmbël është i rrethuar nga një mbresëlënës por liqeni ka bërë emër për shkak të formës së tij të pazakontë,si një zemër.

Kur shikohet nga lart, forma e zemrës së liqenit vjen në pamje të plotë. Duke pasqyruar qiellin sipër, ajo bëhet një zemër blu me shkëlqim e rrethuar me gjethe të pasura jeshile ose të kuqe, portokalli, në varësi të stinës. Liqeni i vogël u bë një sensacion brenda ditës pasi u shfaq në një reklamë të njohur televizive japoneze. Ndërsa njerëzit kuptuan se “Liqeni i Zemrës” ishte i vërtetë, dhe jo rezultat i Photoshopping-it, ata u dyndën për të vizituar liqenin.

Liqeni Toyoni, i cili dikur njihej si Kamuito ose “Një Marsh Ku Jeton Zoti”, është një vend ideal për fotografët ajrorë. Duke fluturuar me një dron lart në qiell, është e lehtë të marrësh pamjen e përsosur të liqenit në formë zemre.

Madje ka edhe turne me helikopter që i marrin udhëtarët të marrin një vështrim të liqenit. Pamja ajrore është gjithashtu e mirë për një arsye tjetër. Liqeni Toyoni ndodhet brenda një pylli të mbrojtur që është shtëpia e shumë kafshëve të egra. Kjo gjithashtu përfshin një popullatë të madhe të arinjve kafë, për të cilën alpinistëve u thuhet të kenë kujdes.

Piktura në çdo sezon, shumë fotografë kanë parë punën e tyre viral pasi postuan një foto të Liqenit Toyoni. Ndërsa forma e saj e zemrës sigurisht që e bën atë romantike dhe sentimentale, është gjithashtu e pabesueshme të mendosh se ky trup uji është krijuar natyrshëm./ CNA.al

Lajmet e fundit nga