LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E vërteta e 10 miteve për trupin e njeriut

6 Korrik 2021, 17:04, Kuriozitete CNA
E vërteta e 10 miteve për trupin e njeriut

1-Rruajtja e këmbëve i bën qimet të dalin më të trasha dhe më shpejt.

E vërteta: Kur qimet tuaja fillojnë të rriten përsëri, mund të duken sikur janë më të mprehta dhe më të errëta se zakonisht. Dhe kjo sepse qimet e reja ende nuk duhet të ekspozohen ndaj elementëve natyralë , si rrezet e diellit dhe kimikatet që zbardhin ngjyrën e tyre. Kjo nuk do të thotë që brisqet shkaktojnë bëjnë që qimet tuaja të rriten me shpejt dhe më të fortë. Pra, nuk duhet të ndiheni nën presion për të ndryshuar rutinën tuaj të heqjes së qimeve.

2-Të gjithë njerëzit gëlltisin 8 merimangat në gjumë çdo vit.

E vërteta: Merimangat nuk mund të kujdeseshin më pak për njerëzit dhe nuk kanë interes të na ngjiten dhe të futen në gojën tonë kur flemë. Dhe kjo sepse frymëmarrja dhe gërhitja jonë e rëndë janë shumë të rënda për të lejuar që merimangat të afrohen. Ne jemi gjithashtu shumë të mëdhenj për to,  ata në të vërtetë na shohin si një pjesë të peizazhit të tyre dhe asgjë më shumë. Për më tepër, do të ishte shumë e vështirë për njerëzit që të mos zgjohen nëse një merimangë bredh rreth e rrotull në fytyrën e tyre dhe hyn në gojën e tyre.

3-Ju mund të merrni artrit nga çarja e nyjeve.

E vërteta: Arsyeja që na çahen nyjet kur i shtrijmë ose i përkulim është sepse lëngu synovial (brenda tyre) po shpërthen. Ky është lëngu që lubrifikon nyjet tona dhe merr të gjithë presionin që vjen nga çarja. Shumë studime kanë treguar se ky zakon nuk shkakton artrit, por ndoshta do të duhet ta lini atë për një arsye tjetër . Ajo që dimë është se çarja kronike e nyjeve mund të bëjë që dora juaj të ketë një kapje më të dobët.

4-Karrotat mund të përmirësojnë vërtet shikimin tuaj.

E vërteta: Karrotat janë një burim i shkëlqyeshëm i Vitaminës A, e cila dihet se përmirëson shikimin. Sidoqoftë, një person nuk ka nevojë të hajë sasi të mëdha karrota për të marrë Vitaminën A, pasi ata mund ta marrin atë nga ushqime të ndryshme. Është e rëndësishme megjithatë të  kombinohen karotat me një lloj yndyre në mënyrë që të marrin të gjithë Vitaminën A që mundeni. Përfundimi është se karrotat do të ndihmojnë në mbajtjen e shikimit tuaj në gjendje të mirë, por ato nuk mund ta përmirësojnë ose ta rikthejnë.

5-Gjuha jonë kanë 6 zona shije.

E vërteta: Të gjitha zonat e gjuhës tonë mund të zbulojnë të gjitha aromat dhe shijet e ndryshme që ekzistojnë në ushqime. Miti i zonave të shijes kthehet në vitin 1901, por kohët e fundit shkencëtarët e kanë demaskuar atë. Gjuha ka 5,000-10,000 sytha shije të shpërndara në të gjithë gojën dhe ato i dërgojnë trurit tonë sinjale kur shijojnë diçka. Pra, ka të bëjë më shumë me perceptimin e trurit bazuar në përvojat dhe kujtimet tona sesa në zonat e shijes së gjuhëve tona.

6-Dhëmbët e bardhë nënkuptojnë dhëmbët e shëndetshëm.

E vërteta: Dhëmbët e gjithsecilit janë të ndryshëm dhe ngjyra e tyre e bardhë nuk do të thotë domosdoshmërisht se janë të shëndetshëm . Thjesht mund të nënkuptojë që trashësia e smaltit të tyre është më e dobët, diçka që është plotësisht normale. Gjithashtu, faktorë të tjerë si plakja dhe pirja e duhanit mund të zvogëlojnë smaltin ose ta njollosin atë, duke hequr bardhësinë. Dhe nuk duhet të harrojmë gjenetikën , e cila mund të shkaktojë që dhëmbët e dikujt të formohen në një mënyrë shumë specifike.

7-Zemra juaj pushon së rrahuri kur teshtini.

E vërteta: Kur merrni frymë para se të teshtini , presioni në zemrën tuaj rritet, dhe pasi të teshtitni ulet. Pra, natyrshëm, rrahjet e zemrës suaj ndryshohen gjatë këtij procesi, duke ju dhënë idenë që zemra juaj të ndalet në çast. Mund të jeni të sigurt se aktiviteti elektrik në zemrën tuaj rifillon si normal dhe nuk ndalet sa herë që irritohet hunda.

8-Ju duhet të prisni 30 minuta për të bërë not pasi të keni ngrënë.

E vërteta: Të presësh 30 minuta deri në 1 orë pas ngrënies për të hyrë në ujë nuk është e nevojshme. Nuk ka asnjë provë konkrete që do të mbyteni nëse stomaku juaj është i mbushur. Në skenarin më të keq, mund të keni ngërç në stomak dhe kjo është arsyeja pse mund të dëshironi të notoni në ujëra të cekëta, në mënyrë që të dilni menjëherë. Tani, mund të mos jetë ndjesia më e rehatshme për të notuar në stomak të plotë, por nuk do të dëmtoheni nëse vendosni ta bëni këtë.

9-Gjaku ynë është blu para se të bie në kontakt me oksigjenin.

E vërteta: Disa njerëz hutohen kur shohin përmes lëkurës se venat e tyre kanë një ngjyrë blu. Ky është vetëm një iluzion optik dhe jo provë se një pjesë e gjakut brenda trupit tonë nuk përmban oksigjen. Në realitet, gjaku mbetet i kuq brenda venave tona dhe kthehet në një të kuqe vishnje kur takon oksigjenin. Dhe kjo falë një përbërjeje të quajtur hem, e cila është përgjegjëse për transferimin e gjakut në të gjithë trupat tanë.

10-Nëse gëlltisni çamçakëz, ai qëndron në stomakun tuaj për 7 vjet.

E vërteta: është e vërtetë që çamçakëzi nuk tretet në stomakun tuaj, por del nga trupi juaj ashtu si çdo ushqim tjetër. Sigurisht që nuk qëndron në stomakun tonë për 7 vjet, por përkundrazi , ajo lë brenda 7 ditësh . Sidoqoftë, gëlltitja e çamçakëzit nuk është një ide e mirë, pasi që shumë çamçakëz mund të bllokojë zorrët tuaja dhe të shkaktojë kapsllëk. Prandaj duhet të keni kujdes me këtë zakon – veçanërisht me fëmijët./ CNA.al

Lajmet e fundit nga