LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Keni probleme me kujtesën/ Dy mënyra të thjeshta që ju ndihmojnë të mos harroni asgjë

4 Korrik 2021, 16:28, Kuriozitete CNA
Keni probleme me kujtesën/ Dy mënyra të thjeshta që ju

Të gjithë kalojmë nëpër një larmi provimesh: nga nxënësit dhe studentët tek ata që thjesht duan të marrin një patentë shoferi. Pra, nëse keni të bëni me pyetje me zgjedhje të shumëfishtë ose duhet të mësoni përmendësh tekstin, ekzistojnë dy mënyra inteligjente për ta kaluar testin.

Mbani mend të duhurën

Nëse duhet të zgjidhni midis shumë përgjigjeve të një pyetjeje për të treguar të saktën, mënyra më e mirë është të fshini të gjitha përgjigjet e gabuara në mënyrë që truri të regjistrojë të duhurën.

Lexoni pak para se të flini

Shkencëtarët kanë treguar se koha më e mirë për të bërë ?regjistrimin? e fundit dhe vendimtar në tru është pak para gjumit. E vetmja gjë që duhet të bësh është të lexosh temën që dëshiron në heshtje të plotë dhe të kesh përqendrim të plotë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga