LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kina propozon goditje gjigande me raketa për të devijuar asteroidin që mund të godasë Tokën

7 Korrik 2021, 19:05, Kuriozitete CNA
Kina propozon goditje gjigande me raketa për të devijuar asteroidin

Studiuesit kinezë shpresojnë të lëshojnë 23 raketa në hapësirë ??për të devijuar një asteroid që mund të godasë Tokën.

Shkencëtarët nga Qendra Kombëtare e Shkencës Hapësinore e Kinës llogaritën se do të duheshin vetëm 23 raketa të gjata të ?5 Marsit? për të devijuar një asteroid me një distancë më të madhe se rrezja e Tokës.

Një asteroid që studiuesit e kanë parë si një objektiv të mundshëm është ?Bennu , një gur 78 miliardë kilogramë që do të vijë brenda 7.5 milionë kilometra nga orbita e Tokës në 150 vitet e ardhshme , një kërcënim potencialisht i rrezikshëm.

?Bennu? është po aq i gjerë sa ndërtesa ?Empire State? është e gjatë dhe i përket një klase shkëmbinjsh që kanë potencialin të shkaktojnë dëme kontinentale.

Ndërsa shansi që ?Bennu të godasë Tokën është vetëm 1 në 2700, shkatërrimi i mundshëm do të ishte aq katastrofik sa që shkencëtarët tashmë kanë filluar të mendojnë për mënyra për të shmangur rrotullimin e tij.

Propozimi për të devijuar asteroidin me raketa të gjata të ?5 Marsit?, botuar në revistën shkencore planetare ?Icarus?, nuk është i pari i këtij lloji. NASA do të përpiqet të devijojë dy asteroideme një anije kozmike robotike afër Tokës diku më vonë këtë vit, me Testin e saj të ?Rivendosjes? ?Double Asteroid? (DART), një eksperiment i rëndësishëm.

Shtetet e Bashkuara kanë shikuar gjithashtu zgjidhje të mundshme për Bennu, kur më në fund i afrohet Tokës.

Projekti HAMMER (Misioni i Zbutjes së Asteroideve Hypervelocity për Reagimin e Emergjencave), do të dërgonte më shumë se 400 tonë material rakete, duke arritur asteroidin më shpejt se propozimi kinez dhe me një ndikim më të madh kinetik.

Por plani i SHBA do të duhej të paktën 25 vjet për t’u përgatitur, në krahasim me dhjetë vjet për kinezët, si dhe më i shtrenjtë.

Disa shkencëtarë kanë propozuar thyerjen e asteroideve me armë bërthamore, por ka rreziqe të mëdha të përfshira, asteroidët mund të ndahen në copa më të vogla që mund të godasin ende Tokën. Dërgimi i raketave të shumta, si ?Long March 5?, do të ishte një mundësi më praktike. ‘Është e mundur të mbrohemi kundër asteroideve të mëdhenj me një teknikë pa bërthamë brenda 10 vjetësh,’ tha studiuesi Li Mingtao për  South China Morning Post.

NASA tashmë ka dërguar një anije kozmike në ?Bennu? për të mbledhur mostra nga asteroidi, me shpresën për të gjetur molekula fillestare që ishin të pranishme në fillim të jetës në Tokë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga